Надал и Серена Вилијамс со најголема заработка во светскиот тенис во 2013

Здружението на тениските професионалци(АТП) ги објави листите на тенисерот и тенисерката со најголема заработка од турнирите во 2013 година.
Вoдечките од АТП и ВТА листата Рафаел Надал и Серена Вилијамс се тенисерот и тенисерката со најголема заработка во белиот спорт во 2013 година.

Тенисерот со најголема заработка од турнирите во 2013 година е предводникот на листата на најдобрите тенисер во светот Рафаел Надал со 10 880 109 долари, на втората позиција со два милиони помала заработка е Новак Ѓоковиќ ,а далеку зад нив се Енди Мараи со  5.416.221, Давид Ферер(3.591647) , Хуан Мартин дел Потро(3.519.614)  и Томаш Бердих со 2.257.981долари. На седмата позиција со 2  194.811 доалри е легендарниот Швајцарец Роџер Федерер.

Годинава од турнирите сепак најмногу заработила најдобрата светска тенисерка Американката Серена Вилијамс.

Извонредната Серана  годинава само од наградите на турнирите на кој најчесто победуваше заработи точно 12 385 572 долари , далеку зад неа на второто место со заработка од  „само“ 6 497165 е Викторија Азаренка.

По нив следуваат На Ли со 3.982.485, Шарапова со 3.544.222, Радванска 3.118.332  со заработка поголема од 3 милиони долари е и Сара Ерани (3.073.992)

Пол позиција за Хамилтон во Франција

Тимот на Мерцедес доминираше на денешните квалификации за Големата награда на Франција, а британскиот возач Луис Хамилтон беше најбрз и стигна до 75-та пол позиција во неговата кариера.

Втор беше неговиот тимски колега Валтери Ботас, а на третата позиција заврши Себастијан Фетел од Ферари.

На четвртата и петтата позиција се двајцата возачи на Ред Бул, Макс Верстапен и Даниел Рикиардо.

Трката за Големата награда на Франција се вози утре на патеката „Пол Ришар“. /МИА

Македонските ракометари поразени од Турција на Медитеранските игри

Македонските ракометари со пораз го почнаа настапот на Медитеранските игри во Тарагона, при што беа совладани од Турција со 26:29.

Македонската репрезентација во Шпанија допатува со комбиниран состав, кој го предводи помошникот на селекторот Раул Гонзалес, Роберто Гарсија Парондо.

Македонија поголем дел од натпреварот остана во резултатска негатива, а првото полувреме заврши со предност на Турција од 13:15.

Во вториот дел и покрај обидите на македонските ракометари да израмнат и да направат пресврт, Турција не дозволи да ја загуби предноста и оствари победа.

Македонија утре ќе игра против Египет. /МИА

СП 2018: Мексико ја порази Јужна Кореја

Мексико убедливо ја совлада Јужна Кореја со 2:1 во натпревар од групата Ф на Светското првенство во Русија.

Мексико поведе со 1:0 во 26-та минута со гол од пенал, кој го реализираше Карлос Вела.

Во вториот дел прецизен беше Хавиер Хернандес и во 66-та минута донесе водство од 2:0.

Јужна Кореја со голот на Сон Хеунг-мин успеа да ја намали разликата во судиското продолжение и во 93-та минута ги постави конечните 2:1.

Мексиканската репрезентација со оваа победата има шест бодови и е прва во групата, а Јужна Кореја останува без бодови и без никакви шанси за понатамошен пласман.

Во рамките на оваа група вечерва ќе се соочат Шведска, која има три, и Германија, која се уште нема бодови./МИА

притисни ентер