МИ: Жута ќе боксува за финале

Боксерот Фатлум Жута го обезбеди најмалку бронзениот медал на боксерскиот турнир на Медитеранските игри во Мерсин, откако се пласира во полуфиналето во категоријата до 75 килограми.

По овој успех на Жута, Македонија стигна до првиот медал на игрите во Турција.

Жута во полуфиналето вечерва ќе боксува со Хосам Абдини од Египет во обид да стигне до финалето.

Македонскиот боксер во четвртфиналето вчеравечер го победи Наид Салом од Либија со 2-1 на поени.
притисни ентер