Македонските одбојкари поразени од Бугарија во пријателски натпревар во Софија

Македонската одбојкарска репрезентација го загуби првиот контролен дуел со Бугарија одигран синоќа во Софија со 3:1 по сетови (25:22; 25:18; 24:26 и 25:21).

Ова за избраниците на македонскиот селектор Николај Жељасков беше проверка на силите пред Медитеранските игри во Мерсин, додека Бугарија го искористи слободниот термин во натпреварите од Светската лига да ја задржи формата.

Вториот натпревар ќе се одигра денеска истотака во салата „Христо Ботев“  во Софија со почеток во 13 часот.
притисни ентер