Ѓоковиќ во четвртфиналето на „Ролан Гарос“

Светскиот рекет број еден Новак Ѓоковиќ денеска во осминафиналето на „Ролан Гарос“ го победи германецот, Филип Колшрајбер.


Со 4:6, 6:3, 6:4 и 6:4 за помалку од три часа Ѓоковиќ го елиминираше Колшрајбер и во четртфиналето ке игра против германецот Томи Хас. Натпреварот треба да се одигра за два дена.

Во четвртфиналето веќе се пласира швајцарецот Роџер Федерер, а шпанецот Рафаел Надал, кој ја брани титулата, ќе треба да игра со Јапонецот Мишикори./МИА
притисни ентер