ВТА: Серена Вилијамс убедливо на првото место

По освојувањето на 51 титула во кариерата на АТП Мастерсот во Рим каде во финалето ја декласираше Викторија Азаренка од Белорусија, Американката Серена Вилијамс ја зголеми предноста пред конкурентките на новата ВТА ранг листа на најдобрите тенисерки во светот.

Серена Вилијамс е на првата позиција со 11 602 бода , пред Марија Шарапова , Викторија Азаренка и Агнешка Радванска.

Мали промени и рокади има во втората половина од Топ десет. Италијанката Сара Евани сега е на петата позиција, На Ли е шеста, Петра Квитова на седмото место ја замени Анџелика Кербер , а Саманта Стоуср Каролина Вознијацки на деветата позиција.
притисни ентер