Серена Вилијамс супериорно до трофејот во Рим

Серена Вилијамс денеска го освои 51 трофеј во кариерата.

Американката Серена Вилијамс го освои ВТА Мастерсот во Рим, откако попладнево во финалето убедливо со 6:1 и 6:3 ја победи Викторија Азаренка од Белорусија.

Во меѓусебните пресметки сега резултатот е 12-2 за Вилијамс.

За американската тенисерка ова беше петти турнирски триумф во низа и 24. победа во серија што се одлични индикатори за неа во пресрет на вториот годинашен Грен слем „Ролан Гарос“ во Париз следната недела.

Во машкото финале од 16 часот ќе играат Рафаел Надал (Шпанија) и Рожер Федерер (Швајцарија).
притисни ентер