Надал по голема борба подобар од Гулбис во 1/8 финалето во Рим

Кралот на земјените терени Рафаел Надал обезбеди пласман меѓу осумте најдобри тенисери на АТП Мастесрот во Рим.


Надал во исцрпувачкото осминафинале успеа да излеза како победик во мечот против солидниот Ернест Гулбист од Летонија , победувајќи со 2-0 по сетови 1-6, 7-5 и 6-4.
Гулбист одигра брилијантен прв сет и го декласираше надал со 6-1 , но во продолжението не го издржи притисокот и падна ментално и физички за на крајот да биде поразен од големиот Надал со 2-1 во сетови.

Противник на Рафа надал во четвртфиналето на турнирот во Рим ќе биде подобриот од мечот Колшрајбер – Ферер.
притисни ентер