Бугаринот Жељасков нов селектор на одбојкарската репрезентација на Македонија

Бугарскиот тренер Николај Жељасков од денеска ја предови сениорската одбојкарска репрезентација на Македонија. Новиот селектор на оваа позиција доаѓа на местото на Александар Тасевски.Жељасков досега како тренер има работено во екипи во Бугарија, Грција, Италија, а бил и селектор на младинските селекции на Бугарија. Како играч има играно во Бугарија, Грција, Бразил и Италија, а на ЛОИ во Атланта 1996 година бил прогласен за најдобар среден блокер на Игрите.

- Прифатив да работам со македонската репрезентација. Во стручниот шаб е мојот колега Георги Петров. Имаме доволно време за подготовки, а имав можност да погледам и неколку натпревари на Македонија одиграни минатата година. Потребно е да се направи добра атмосфера во тимот, истакна новиот македонски селектор на денешната прес конференција.

За нешто повеќе од три недели репрезентацијата ја очекуваат и квалификациите за Светското првенство, каде нашата селекција ќе настапи за првпат.

- Нема лесни ривали во квалификациите. Можеби Албанија е селекција со најслаб квалитет, но јас не потценувам никого. Натпреварите со Црна Гора и со Украина ќе бидат потешки, но ако ние функционираме како тим, само така имаме шанси за првото место во групата.

Македонија е домаќин на квалификациите, кои од 24 до 26 мај ќе се одиграат најверојатно во Скопје, во СРЦ „Кале“, но за тоа е потребно да се постигне договор со ракометниот клуб Вардар Про. Резервна варјанта е салата „Гемиџии“ во Велес.

Подготовките на репрезентацијата почнуваат денеска и ќе се одвиваат во Крушево, каде ќе се тренира до 12 мај, потоа се заминува за Босна и Херцеговина каде е закажан еден пријателски натпревар и потоа следуваат три контролни дуели со Хрватска.

Првопласираната селекција од квалификационата група ќе игра директно во третиот круг квалификации за СП, додека второпласираните селекции од шесте групи ќе играат меѓусебе за пласман во третата фаза од квалификациите.

На подготовките во Крушево ќе доцнат играчите од Вардар и од Струмица, кои ја играат финалната серија од плеј-офот, а поради клупски обврски (Катар) подоцна ќе се приклучи и Вук Карановиќ. Поради повреда до недела од обврските е ослободен Ѓоко Јосифов, која има двонеделна терапија.

Објавена листата на стоте највлијателни личности во 2020, од политичари до рапери

Сепак, некои традиции не се прекинати во непредвидливата 2020 година, па „Тајм“ денес го објави својот традиционален список на 100 највлијателни луѓе.

Во оваа прилика, тие дизајнираа дури осум насловни страници, во кои беа вклучени претседателот на Тајван Цаи Инг-Вен, иницијаторите на движењето „Црните животи се важни“ Алисија Гарза, Патрис Кулорс и Опал Томети, имунологот Ентони Фаучи, бизнисменот Сундар Пичаи, медицинската сестра Ејми О Саливан, парот актерки Габриел Унион и кошаркарката Двајан Вејд и музичарите The Weeknd и Megan Thee Stallion.

Меган Ти Сталион е таа што на списокот предизвика најмногу полемики. Таа, заедно со Карди Б, е автор на високо признаената песна „WAP“ (што е скратеница за Wet Ass Pussy). Самите автори ја нарекоа песната феминистичка химна, во која се фалат дека не готват и чистат, но знаат некои други работи, а може да претпоставите кои. Тие се сретнаа со бројни одобрувања, но и критики за наводно ширење феминистичка пропаганда со голотија и експлицитно нагласување на нивната сопствена сексуалност. Меган заврши на списокот во категоријата Пионери. Други категории се: уметници, водачи, титани и икони.

На списокот на 100 највлијателни лица се најдоа музичарите Џеј Балвин, Селена Гомез, Џоџо Сива и Халси, кошаркарите Двејн Вејд и Џанис Антетокомунпо и политичарите Нејтан Ло, Ангела Меркел и Џо Бајден.

На веб-страницата „Тајм“ можете да најдете текстови за сите луѓе кои се прогласени за највлијателни. Интересно е што текстовите не ги напишаа нивните новинари, туку гостите. Леонардо ди Каприо пишувал за активистот на Амазон, Немонте Ненкимо, Камила Кабело за Џеј Балвин, Мери Bеј Ближ за Џенифер Хадсон, Тејлор Свифт за Фиби Валер-Бриџ и Ким Кардашијан за Џоџо Сиви.

Списокот беше претставен во живо на телевизија за прв пат во нејзината историја.

Почна хибридната ,,Недела на модата” во Милано,модните гиганти под мерки (ВИДЕО)

Италијанската модна индустрија започна да влева оптимизам во мрачната година за луксуз, подготвувајќи 23 „живи“ претстави и 37 презентации за време на хибридната, дигитална модна недела во Милано.

Фенди, Долче и Габана и Блумарин денеска го отворија првиот ден, презентирајќи главно женска мода за следната пролет и лето, објави АП.

„Го почитувам она што другите брендови одлучија да го направат, но почувствувавме дека треба да направиме модна писта“, рече Никола Брониано, кој дебитира како нов креативен директор на Блумарин.

Ним во текот на неделата ќе им се придружат Макс Мара, Салваторе Ферагамо и Валентино, кои се одлучија за Милано наместо Париз, каде што обично ги прикажуваат своите колекции поради загриженоста за патувања поврзани со корона вирусот.

Џорџо Армани, Версаче и Прада, кои за прв пат ќе ја претстават соработката помеѓу Мијука Прада и Рафа Симонс, се одлучија за виртуелни шоуа.

Се следеа строгите правила на ревиите во живо, растојанието се одржувало и зад сцената и на пистата, а моделите носеа маски пред да излезат на пистата.

Некои модни куќи ги замолија присутните да се изјаснат дека не биле изложени на вирусот во последните две недели и дека немаат никакви симптоми.

Бројот на заразени од корона во светот надмина 32 милиони

Според веб-страницата „Worldometar“, повеќе од 32 милиони луѓе во светот се заразени со коронавирус.

Соединетите држави се најтешко погодени од пандемијата на „Ковид 19“ - повеќе од седум милиони луѓе се заразени, а повеќе од 200.000 починале.

На второ место е Индија со скоро шест милиони пациенти и повеќе од 91.000 смртни случаи.

Бразил е на третото место според бројот на заразени - 4,6 милиони луѓе се заразени со коронавирус, а повеќе од 138 000 починале.

Русија е на четвртото место во светот и на прво во Европа, каде што се разболеле 1,1 милиони луѓе и починале скоро 20 000 лица.

СЗО објави дека 156 земји се приклучиле на таканаречениот КОВАКС (глобален план за вакцинација),што планира да испорача околу две милијарди дози вакцини на глобално ниво до крајот на следната година, но дека недостасуваат големите земји како Кина, Русија и САД.

Другите земји ќе се регистрираат за глобалниот план за вакцинирање, а некои од доцнењата беа заради процедурални проблеми, а не поради сомневањата во оваа шема, изјави денес портпаролот на Светската здравствена организација (СЗО), Маргарет Харис.

А, јужнокорејските здравствени експерти денеска предупредија за потенцијална епидемија на таканаречената твиндмија (истовремена епидемија на грип и коронавирус) во текот на зимата.

Корејскиот центар за контрола и превенција на болести (КДЦА), исто така, претходно потврди случај на преклопување на обете респираторни заболувања.

притисни ентер