Надал по 9 години ќе игра во Базел

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал од 19 до 27 октомври годинава ќе учествува на турнирот во Базел Швајцарија .
Интересно некогаш најдобриот светски тенисер во изминатите осум години ниту еднаш не играше на турнирот во родното место на неговиот голем ривал и пријател Роџер Федерер Базел.

Последниот настап на турнирот во Базел , Надал го имаше во 2004 година кога уште во 1 коло загуби од германецот Рајнер Шутлер.
Покрај Надал своето учество на турнирот во Швајцарија уште од сега го потврди и миленикот на публиката , легендарниот жител и Базел  Федерер, но  и бранителот на титулата Хуан Мартин дел Потро.

Над во февруари годинава по седум месечна пауза поради повредата на коленото се врати на тенискиот терен и играше во шест последователни финалиња, на кои освои четири титули. Последниот трофеј го освои на домашен терен во Барселона.
притисни ентер