Снајдер : Мирињо на фудбалерите им е како татко

Фудбалерот на Галатасарај Весли Снајдер пред четвртфиналето во Лигата на шампионите со Реал Мадрид порача дека тајната на Жозе Мурињо е неговиот исклучително пријателски однос кон фудбалерите.

-Кога ми беше тренер во Интер , Мурињо ми беше втор татко. Како стручњак тој е навистина „број еден“, а како личност тој многу повеќе влијае на фудбалерите бидејќи им е вистински пријател. Мене ми влеа самодоверба поради што почнав да уживам во играта како никогаш порано, Мурињо секогаш знае како да им помогне на фудбалерите и поради тоа јас за него секогаш ќе имам само пофални зборови, изјави Снајдер за Марка.

Холандскиот репрезентативец како член на Интер заедно со Мурињо во 2010 година ја освои титулата во Лигата на шампионите, првенството на Италија и Купот.

Во среда Реал Мадрид на Сантијаго Бернабеу ќе го дочека Галатасарај во првиот четврт- финален дуел од Лигата на шампионите.
притисни ентер