Аргентина на вселенски подготовки пред мечот против Боливија

Фудбалерите на Аргентита за дуелот против Боливија се подготвуваат во хипербарички комори како космонаутите.


 

 
Стручниот штаб на Аргентина дефинитивно има решение за се . Пред гостувањето во Боловија аргентинците се подготвуваат за што подобро да се прилагодат на временските и климатските  услови кој ги очекуваат во Ла Паз во Боливија град кој се наожа на надморска височина од 3650 метри.
 
Во таборот на Аргемнтина се уште во свежо сеќавање е последното гостување на националниот тим во Боливија под раководството на Марадона и најтешкиот пораз во историјата . Боливија тогаш ја доби Аргентина со убедливи 6-1.

Но сега Аргентинците се подготвуваат за разредениот воздух кој ги очекува во Ла Паз во хипербарички комори . Во овие комори кој ги користат и космонаутите пред летото за вселената популарните „гаучоси “  ќе  го подготвуваат организмот за напорите кои ги очекуваат на голема надморска височина.
притисни ентер