Резултати од Мундијалските квалификации за Бразил 2014

На фудбалските терени низ Европа во текот на вчерашниот ден беа одиграни 23 натпревари од квалификациите за Светското првенство во Бразил 2104 година.
 
 
Резултати и табели по групи:
 
Група А: Македонија – Белгија 0:2, Хрватска – Србија 2:0 и Шкотска – Велс 1:2
Табела: Белгија 13 бодови, Хрватска 13, Велс 6, Србија 4, Македонија 4, Шкотска 2. 
 
Група Б: Бугарија – Малта 6:0 и Чешка – Данска 0:3
Табела: Италија 10, Бугарија 9, Данска 5, Чешка 5, Ерменија 3, Малта 0. 
 
Група Ц: Казакстан – Германија 0:3, Австрија – Фарски Острови 6:0 и Шведска – РепубликаИрска 0:0
Табела: Германија 13 бодови, Шведска 8, Австрија 7, Република Ирска 7, Казакстан 1, Фарски Острови 0. 
 
Група Д: Андора – Турција 0:2, Холандија – Естонија 3:0 и Унгарија – Романија 2:2
Табела: Холандија 15, Унгарија 10, Романија 10, Турција 6, Естонија 3Андора 0. 
 
Група Е: Словенија – Исланд 1:2 и Норвешка – Албанија 0:1; (денес) Кипар – Швајцарија. 
Табела: Швајцарија 10, Исланд 9, Албанија 9, Норвешка 7, Словенија 3Кипар 3. 
 
Група Ф: Израел – Португалија 3:3, Луксембург – Азербејџан 0:0; (денес) Северна Ирска – Русија. 
Табела: Русија 12, Израел 8, Португалија 8, Северна Ирска 3, Азербејџан 3, Луксембург 2.
 
Група Г: Лихтенштајн – Летонија 1:1, Словачка – Литванија 1:1 и Босна и Херцеговина – Грција3:1.
Табела: Босна и Херцеговина 13, Грција 10, Словачка 8, Литванија 5, Летонија 4, Лихтенштајн1
 
Група Х: Молдавија – Црна Гора 0:1, Полска – Украина 1:3 и Сан Марино – Англија 0:8.
Табела: Црна Гора 13, Англија 11, Украина 5, Полска 5, Молдавија 4, Сан Марино 0. 
 
Група И: Шпанија – Финска 1:1 и Франција – Грузија 3:1
Табела: Франција 10, Шпанија 8, Грузија 4, Белорусија 3Финска 2.

Канте е тешко повреден , ќе ги пропушти сите важни натпревари на Челзи

Челзи ќе остане без Н’Голо Канте околу еден месец, тврдат докторите, пренесува француски L'Equipe.

Еден од најдобрите играчи на Челси се повреди на натпреварот против Манчестер Јунајтед (0-2) во понеделникот, а неговата повреда е посериозна од првично наведеното. Ова значи дека Канте нема да ги игра двата натпревари против Баерн во Лигата на шампионите и многу важните шампионски дуели со Тотенхем и Ливерпул.

Како резултат на неговата повреда, Канте излезе во 10-та минута од средбата со Јунајтед,а ова е негова трета повреда оваа сезона.

Со огнен спектакл во Мадрид, навивачите на Атлетико го пречекаа Ливерпул (ВИДЕО)

Вечерва во 21:00 почна натпреварот во осмина финалето на Лигата на шампионите меѓу актуелниот европски шампион Ливерпул и домаќинот Атлетико во Мадрид на стадионот Ванда Метрополитано.

Навивачите на Ливерпул навиваа и пееја цел ден по улиците на Мадрид, а се проценува дека за овој натпревар пристигнале нешто повеќе од пет илјади.

Сепак, најголемото шоу на вечерта беше на домашните навивачи на Атлетико Мадрид, кои го пречекаа автобусот со своите играчи со спектакл од запалени факели пред да пристигнат на стадионот.

Видео: Ѓоковиќ ги воодушеви соседите, пред зграда играше тенис со децата!!

Новак Џоковиќ ја воодушеви јавноста

Тој ја воодушеви јавноста откако во понеделник навечер излегол пред зградата во која живее во Белград и заиграл тенис со децата од соседството.

По освојувањето на Австралија Опен и настапот на фестивалот Сан Ремо, Ѓоковиќ пристигнал во својот стан во Белград.

Големиот спортист и покрај многуте ангажмани не можел да остане нем на повиците од децата од соседството за партија тенис пред зграда.

Популарниот Ноле го прифатил предизвикот излегол пред зграда и со децата одиграл партија тенис во двојки.  

Секако овој меч не можел да остане не забележан од соседите.

Истата вечер Ноле направи шоу со сопругата Јелена по една театарска претстава.

Тие излегле на свет и ја запеале славната песна на групата „Идоли“, „Чоколада“.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

With our NDF team, donors and friends we celebrated giving, supporting kids and love. Novak and I were invited on stage to sing and.... we had fun! We are sharing with you our joy and love and invite you to join our community at @novakfoundation ❤️ @djokernole did well, I guess Sanremo was a majestic spring board for his music career 🥰🙈🎤🎼🎧 Večeras smo slavili ljubav, dobročiniteljstvo i mlade ljude, buduće lidere naše zemlje uz divnu predstavu u Ateljeu 212 “Brod plovi” sa našim porodicama, prijateljima i donatorima @novakfoundation . Pozvali su nas na binu i izazvali da pevamo. Novaku je dobro dosla priprema na Sanremu 🏆 a ja....pa ja prosto nemam opravdanje 🎧🙉🤣

A post shared by Jelena Djokovic (@jelenadjokovicndf) on

притисни ентер