Полувреме .Хрватска – Србија 2-0

Хрватска по само 45 минути од судирот кој е многу повеќе од фудбалски против најголемиот ривал на сите полиња Србија веќе води со 2-0 .


 

Искусниот напаѓачки тандем на коцкастите Манџукиќ, Олиќ ги искористи двете големи грешки на комплетната одбрана на Србија и постигна два лесни погодоци.
Полниот Максимир прва пат  еруптираше во 22 минута кога центарфорот на Баерн Минхен, Марио Манџукиќ ја искористи грешката на Коларов и по прв пат го матира гостинскиот голман Бркиќ за водство на домаќините од 1-0.
 
17 минути подоцна одбраната на Србија повторно греши.
 
 Бркиќ е без реакција на нафрлената топка Олиќ е побрз од капитенот на Србите Ивановиќ ,Хрватска води со 2-0.
притисни ентер