Дождот ги прекина квалификациите во Формула 1

Силното невреме во Мелбурн проследено со дожд е причината за прекин и одложување на квалификациите во трката од Формула 1. Новиот термин е шест часа пред главната трка закажана за утре во 7 часот по македонско време, јави МИА.

Додека имаше услови да се вози, водечки беше Нико Розберг од Мерцедес кој само еднаш во кариерата има освоено пол-позиција.

Редослед на првите шест на квалификациите за Големата награда на Австралија со која се отвора новата сезона во Формула 1 до прекинот:

1.Нико Розберг (Мерцедес)

2.Фернандо Алонсо (Ферари)

3.Ромен Грожан (Лотус)

4.Серхио Перез (Мекларен)

5.Марк Вебер (Ред Бул)

6.Фелипе Маса (Ферари).

Потоа следуваа Фетел, Батон, Верњ, Хамилтон, Раиконен, Ди Реста, Хулкенберг, Рикардо,....

притисни ентер