Усеин Болт добитник на наградата Лауреус

Најбрзиот човек на светото спринтерот од Јамајка Усеин Болт и Џесика Енис се добитниците на традиционалната награда Лауреус за најдобри спортисти во светот во 2012 година.


 
Најбрзиот човек на светото спринтерот од Јамајка Усеин Болт и Џесика Енис се добитниците на традиционалната награда Лауреус за најдобри спортисти во светот во 2012 година.

Наградите од Спортската академија Лауреус беа доделени на свечена церемонија во Рио, за Болт ова е трета награда Лауреус во кариерата.
 
Светскиот рекордер на 100 и 200 метри беше добитник на престижното признание во 2009 и 2010 година .
Трофејот Лауреус за 2012 година, Усеин Болт го заслужи поради импозантните остварувања на Олимписките игри во Лондон каде ја го освои златниот медал на 100, 200 и 4 пати 100 метри.
Покрај Болт во конкуренција за спортист на годината беа и Лионел, Меси, мајкл Фелпс, Себастијан Фетел и Мо Фарах.
Американскиот пливач Мајкл Фелпс доби награда за исклучителни достигнувања, бидејќи кариерата ја заврши со рекордни 18 олимписки златни медали.
Британката Џесика Енис признанието од спортската академија Лауреус го доби поради олимпиското злато во исклучително тешкиот седмобој.
Кандидатки за годинешното признание беа и  Алисон феликс, Линдзи Вон, Серена Вилијамс, Шејли – Ен – Фрејзер и Миси Френклин.
За најдобра екипа во 2012 година според Лауреси е прогласена Европската репрезентација во голф, која на Рајдер Купот ја совлада селекцијата на САД.
Наградата за животно дело отиде во рацете на поранешниот атлетичар и шеф на Олимпискиот одбор на игрите во Лондон Себастијан Коу.
Бразилскиот пливач Даниел Диас е најдобриот спортист со инвалидитет, а Австриецот Феликс Баумгартнер е најдобриот во екстремните спортови.
притисни ентер