Уште една победа за Тина Мазе

Словенката Тина Мазе е победничка на слаломската трка од Светскиот куп, која денеска се одржа во германскиот скијачки центар Офтершванг.

Словенката Тина Мазе е победничка на слаломската трка од Светскиот куп, која денеска се одржа во германскиот скијачки центар Офтершванг.

Времето на Мазе, која веќе го обезбеди Кристалниот глобус изнесуваше 1.52.85 минути. Второто место го освои Венди Холденер од Швајцарија со време 1:53.10, а третопласирана беше Микаела Шифрин (САД) со време 1:53.60.

Пласман во слалом: Мазе 595 бодови, Шифрин 588, Вероника Зузулова 471, Фрида Хансдотер 435,...

Генерален пласман: Мазе 2.254 бодови, Марија Хефл Риш 1.065, Ана Фенингер 984,

притисни ентер