Металург со комбиниран состав ќе и се спротивстави на силната Кроација во Загреб

Македонскиот шампион Металург и воедно прва екипа која обезбеди пласман на завршниот турнир во СЕХА лигата со комбиниран состав отпатува за Загреб, каде утре против домашната Кроација ќе го одигра дербито на 16 коло во регионалното друштво.


Македонскиот шампион Металург и воедно прва екипа која обезбеди пласман на завршниот турнир во СЕХА лигата со комбиниран состав отпатува за Загреб, каде утре против домашната Кроација ќе го одигра дербито на 16 коло во  регионалното друштво.

Во главниот град на Хрватска од младинскиот состав ќе настапат: Бојан Маџовски, Борјан Маџовски, Жарко Пешевски, Мартин Манасков, Филип Талески и Марко Нелоски, а од првиот тим:Петар Ангелов, Никола Митревски, Милан Левов, Дамир Батиновиќ, Давид Коражија, Гоце Георгиевски, Златко Мојсоски, Игор Мандиќ и Левко Наумовски.

Екипата ќе ја води помошникот на Лино Червар, Александар Петровски, а него ќе му помага тренерот на Металург Јуниор Александар Јовиќ.
Тренерот Лино Червар ќе остане во Скопје со остаток од екипата ќе работи, додека раководството на клубот утре ќе присуствува на Изборното Собрание.

Инаку, Металург побарал одложување на овој натпревар, бидејќи в четврток го играат првиот натпревар од осминафиналето на Лигата на шампионите со Динамо Минск во Белорусија. Загреб и не го прифатил предлогот за одложување.
 
притисни ентер