Ф-1: Ред Бул со краток филм го прослави третиот триумф

Трета година во низа Ред Бул е најдобриот тим во Формула еден првенството. По тој повод раководството ан екипата објави 30 минутен фил за историјата на Ред Бул во Формула еден шампионатот.

Австриската екипа на љубителите на Формула 1 во овој филм им овозможи да погледнат во навистина интересниот свет на шампионскиот тим.

Ред Бул во филмот ја прикажува историјата на екипата од почетокот во 2005 година па се досега до третиот триумф на Себастијан Фетел ,односно како еден тим кој многумина го поврзуваа само со забава и журка ,стана тим кој сите го сакаат и ги прославуваат неговите успеси.

Во филмот можат да се видат и интервјуата на светскиот шампион фетел, неговиот клупски колега Марк Вебер, шефот на тимот Кристијан Норнер и можеби најзаслужниот човек за успехот на Ред Бул Адријан Нуием./К/

<>frame allowfullscreen="" frameborder="0" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/cDMVac2nuAo" width="560">

Пристигнува уште едно електрично Ауди

Ауди во вторник на 7 јули ќе го претстави електричниот кросовер „Q4 Sportback E-Tron “ концепт.

По минатогодишниот концепт „Q4 E-Tron“, од германскиот произведувач доаѓа и неговата „Sportback“ верзија, со силуета на купе-кросовер.

Ауди премиерата на новото возило ја најави со кратко видео, а повеќе детали за овој концепт ќе се дознаат утре.

Во краткото видео се гледа дека предниот дел од концептот „Q4 Sportback E-Tron “ е сличен ако кај регуларниот „Q4 E-Tron “, а двете возила ќе се разликуваат по задниот дел и линијата на кровот која кај новата верзија ќе биде закосена.

Ауди „Q4 Sportback E-Tron “ концептот најавува идна продукциска верзија која би требало да биде претставена 2021 година.

Спасовски: Масовно на избори на 15 јули во нови победи за Македонија и младите, тие нека се обновуваат во својата партија

„И средношколците и студентите добија домашна платежна картичка, бидејќи сега е моментот да се помогне.“

„ Се грижиме за сите. Посебно се грижиме за младите. Тоа го направивме и со доделувањето ваучери за дообука и квалификација во ИТ вештини, тоа што најмногу е потребно сега во овие услови кога многу од работите мора да се спроведуваат on line, дигитално. Една од основите во Програмата е нашата земја да ја направиме дигитализирана држава.

Мораме да излеземе и да гласаме, да дојдеме до секој и да му кажеме дека негласањето е глас за враќање на режимот, дека Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се опасност. На 15 јули масовно на избори, број 3, да кажеме Збогум на режимот, да ги пратиме во историја, нека се обновуваат во нивната партија, а ние ќе грабиме напред, во нови победи за Македонија и за младите" повика Спасовски на вечерашната граѓанска трибина во скопската општина Ѓорче Петров.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

Земјотрес од 4,6 степени го погоди Авганистан

Земјотрес со јачина од 4,6 степени вечерва го погоди Авганистан околу 20:40 часот по локално време.

Епицентарот на потресот се наоѓал на 14 километри северозападно од Кабул на длабочина од 7,4 километри, соопштено е од Евромедитеранскиот сеизмолошки центар.

За сега нема информации за повредени лица или причинета материјална штета.

притисни ентер