Протести во Атина – по палењето на знамето на САД , го уриваа и споменикот на Труман (ФОТО)

И денеска во Атина се одржуваат протести против нападот на САД и сојузниците врз Сирија.
Откако во саботата и вчера неколку илјади демонстранти извикуваа антиамерикански пароли и го запалија знамето на САД, денеска се обидоа да го урнат споменикот на Американскиот претседател Хари Труман. Неколку најупорни со рачен алат ги отсекоа стопалата на статуата на поранешниот претседател на САД , а потоа го врзаа со јажиња и се обидоа да ја урнат статуата.

Две лица се приведени , а едно било повредено во судирот со полицијата,јавуваат грчките медиуми. Протестите во знак на поддршка на Сирија и против САД ги организира Комунистичката партија на Грција.

Најбројни биле студентите и учениците , кои марширале кон Американската амбасада , во чија близина е поставен споменикот на Труман.

Овој споменик бил поставен во 1963 година , а во текот на 80 – тите години од минатиот век на два пати имало обид за негово уривање.

Утре сончево и уште потопло

Времето утре претежно сончево и уште потопло. Ќе дува умерен, а во западните делови засилен ветер од западен правец. Минималната температура од 12 до 21, а максималната од 31 до 39 степени. УВ индексот ќе изнесува 9.

Во Скопје сончево со умерен западен и северозападен ветер. Температурата ќе се движи од 18 до 38 степени.

Од понеделник следува период на нестабилно време со пороен дожд и грмежи, а локално се можни и поинтензивни процеси. Ќе дува засилен северозападен ветер, па дневната температура од вторник значително ќе се намали. /УХМР

Без вода утре корисниците од бул.„Партизански одреди“ до ул.„Максим Горки“

Прекин во водоснабдувањето утре од 8 часот до санирање на дефектот ќе имаат корисниците од бул.„Партизански одреди“ до ул.„Максим Горки“ во Скопје, информираат од ЈП Водовод и канализација.

Прекинот во водоснабдувањето, како што се наведува, е поради промена на шибер од ф 80мм на ул.„Васил Главинов“  блок 10. /МИА

Пакистански политичар се самоубил поради своите синови

Самостојниот кандидат на изборите за парламентот на Пакистан, Мухамед Ахмед Мугал се убил откако неговите синови не се согласиле со политиката која ја застапува.

Тоа го соопшти пакистанската полиција.

Еден од полицајците изјавил дека Мугал дома наишол на отпор, бидејќи неговите синови ги подржувале кандидатите на поранешната владејачка партија, Пакистанската муслиманска лига.

По изборните закони на Пакистан, изборите на кои Мугал бил кандидат, ќе бидат одложени и предизборниот процес повторно ќе започне после регуларните избори на 25 јули.

притисни ентер