Амабасадорот Јазбец во посета на Штип

Соработка во делот на екологијата и на комуналната инфраструктура беа двете централни точки за кои денеска разговараа словачкиот амбасадор Македонија, Милан Јазбец и градоначалникот на општина Штип, Благој Бочварски.
Во текот на наредниот период се очекува да пристигне тим експерти кој треба да направат увид и да утврди што треба да се надогради на штипската Филтер станица за да ја прими водата од Хидросистемот „Злетовица“.
- Во делот на комуналната инфраструктура, директор на ЈП „Исар“ веќе е во преговори со нивното здружение за набавка на возила за чистење на смет во Штип, што исто така е една од можностите, тие да бидат набавени преку грант од  Словенија. Што значи дека Словенија е еден од клучните партнери, наши соработници на Македонија, вели Бочварски.
Амбасадорот Јазбец истакна дека на денешната средба разговарале и во делот на економската соработка, образованието, науката, најави дека наредната година во Штип ќе се презентираат и делата на познатата словенечка сликарка Ленка Герловиќ, по повод 100 годишнината од нејзиното раѓање.
- Ленка Герловиќ повеќе години има работено во Македонија и има околу 600 цртежи од Македонија и добар дел од нив се и од Штип. Така да ќе пробаме наредната година да направиме една манифестација, вели Јазбец.
Тој истакна дека наскоро повторно ќе го посети Штип, кога ќе се отвори спомен собата на првиот Претседател на Р.Македонија, Киро Глигоров во новиот Општински Мултимедијален центар.

Дали МВР ќе врши претрес и во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ?

МВР и натаму трага по Груевски 

Полицијата вечерва ја продолжи  потрагата по Никола Груевски откако по распишаната потерница не го најде во неговиот дом во два наврати. Последна дестинација каде полицијата вршеше претрес беше околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ и подземната гаража каде беа претресувани возилата кои си заминуваа од палатата Христо Татарчев.

Канал 5 има екипа пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, таму е колегата Михајло Видимлиски.

Столтенберг: Целосно бесмислено е НАТО и ЕУ да бидат противници

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска по повод расправата за формирање на “европска војска“ предупреди дека европската одбрана не смее да се зајакнува на штета на Северноатлантскиот сојуз.

„Задоволни сме поради засилените напори на ЕУ на полето на одбраната....добра работа е доколку европските сојузници имаат поголеми капацитети, доколку подобро соработуваат. Она со што не сме задоволни е тоа дека ЕУ почнува да воспоставува двојни структури“ – изјавил Столтенберг на “Форумот НАТО-индустрија“ во Берлин.

Тој оценил дека НАТО и ЕУ “всушност им е потребен еден силен и стручен команден систем“, пренесуваат хрватските медиуми.

„Не можеме да ги делиме ресурсите на половина...за земја како што е Германија би било целосно бесмислено да допушти НАТО и ЕУ да бидат противници, бидејќи Германија, како и повеќето членки на НАТО е воедно и членка на ЕУ“ – порачал Столтенберг.

Заев: Очекувам дека Груевски нема да си дозволи да бега

Премиерот Зоран Заев вечерва изјави дека не очекува поранешниот премиер Никола Груевски, кој се бара со потерница, да си дозволи да бега.

– Јас очекувам дека нема да си дозволи да се трага по него. Tој велеше дека нема да си дозволи такво нешто, барем такви се моите сознанија од кажаното од Никола Груевски, рече Заев на вечерашното гостување на МТВ.

Тој рече дека за акцијата нема сознанија, и за повеќе информации упати на МВР.

притисни ентер