Загина новинарот кој пишувал за Руските платеници во Сирија

Во ,,пад од балкон “ загина истражувачкиот новинар Максим Бородин.
Тој, според истрагата паднал од балконот на својот стан и немало потреба да се води истрага за насилна смрт. Бородин им подлегнал на повредите во болницата во Екатеринбург, јавуваат Руските медиуми. Тој работел во весникот ,,Нов ден”, каде работел на сторијата за Руските платеници во Сирија , кои биле ангажирани преку приватно воено здружение,,Група Вагнер”.  Редовно пишувал и за корупцијата и за организираниот криминал.

Претставникот на Европското новинарско здружение, Харлем Десир јавно ја повика Русија да спроведе детална истрага за смртта на новинарот Бородин.

Според невладината Агенција за заштита на новинарите со седиште во Њујорк ,од 1992 во Русија се убиени 58 новинари.

Утре сончево и уште потопло

Времето утре претежно сончево и уште потопло. Ќе дува умерен, а во западните делови засилен ветер од западен правец. Минималната температура од 12 до 21, а максималната од 31 до 39 степени. УВ индексот ќе изнесува 9.

Во Скопје сончево со умерен западен и северозападен ветер. Температурата ќе се движи од 18 до 38 степени.

Од понеделник следува период на нестабилно време со пороен дожд и грмежи, а локално се можни и поинтензивни процеси. Ќе дува засилен северозападен ветер, па дневната температура од вторник значително ќе се намали. /УХМР

Без вода утре корисниците од бул.„Партизански одреди“ до ул.„Максим Горки“

Прекин во водоснабдувањето утре од 8 часот до санирање на дефектот ќе имаат корисниците од бул.„Партизански одреди“ до ул.„Максим Горки“ во Скопје, информираат од ЈП Водовод и канализација.

Прекинот во водоснабдувањето, како што се наведува, е поради промена на шибер од ф 80мм на ул.„Васил Главинов“  блок 10. /МИА

Пакистански политичар се самоубил поради своите синови

Самостојниот кандидат на изборите за парламентот на Пакистан, Мухамед Ахмед Мугал се убил откако неговите синови не се согласиле со политиката која ја застапува.

Тоа го соопшти пакистанската полиција.

Еден од полицајците изјавил дека Мугал дома наишол на отпор, бидејќи неговите синови ги подржувале кандидатите на поранешната владејачка партија, Пакистанската муслиманска лига.

По изборните закони на Пакистан, изборите на кои Мугал бил кандидат, ќе бидат одложени и предизборниот процес повторно ќе започне после регуларните избори на 25 јули.

притисни ентер