Власта и опозиција се усогласиле за законите за судовите и за Судски совет

Власта и опозицијата ги усогласија ставовите за законот за судови и за Судскиот совет.
За законите за кривична постапка и за јавниот обвинител допрва ќе се договараат.

Со новиот закон за судови, судиите ќе бидат казнувани и разрешувани ако не ги почитуваат одлуките на судот за човекови права во Стразбур, а со еден од усвоените амандмани за законот за Советот,  на претседателот на судскиот совет му се враќа правото на глас. Според заменик министерот за правда Оливер Христовски, реформите во судството ќе траат.

На комисијата за политички систем власта прифати 7 амандмани за законот за судови а 7 отфрли. За Судскиот совет беа прифатени сите 8 амандмани.

Панчо Минов од Коалицијата за подобра Македонија, ја поздрави парламентарната соработка меѓу власта и опозицијата. Според него добро што ќе има дисциплински и казнени мерки за судиите кои не си ја работат работата.

Во текот на оваа недела најверојатно судските закони ќе се најдат на собраниска седница. Од наредната недела стартуваат преговорите за јавниот обвинител но и за новиот пакет на измени на Законот за судови и судскиот совет кој треба да бидат договорени до јуни.


Дали МВР ќе врши претрес и во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ?

МВР и натаму трага по Груевски 

Полицијата вечерва ја продолжи  потрагата по Никола Груевски откако по распишаната потерница не го најде во неговиот дом во два наврати. Последна дестинација каде полицијата вршеше претрес беше околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ и подземната гаража каде беа претресувани возилата кои си заминуваа од палатата Христо Татарчев.

Канал 5 има екипа пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, таму е колегата Михајло Видимлиски.

Столтенберг: Целосно бесмислено е НАТО и ЕУ да бидат противници

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска по повод расправата за формирање на “европска војска“ предупреди дека европската одбрана не смее да се зајакнува на штета на Северноатлантскиот сојуз.

„Задоволни сме поради засилените напори на ЕУ на полето на одбраната....добра работа е доколку европските сојузници имаат поголеми капацитети, доколку подобро соработуваат. Она со што не сме задоволни е тоа дека ЕУ почнува да воспоставува двојни структури“ – изјавил Столтенберг на “Форумот НАТО-индустрија“ во Берлин.

Тој оценил дека НАТО и ЕУ “всушност им е потребен еден силен и стручен команден систем“, пренесуваат хрватските медиуми.

„Не можеме да ги делиме ресурсите на половина...за земја како што е Германија би било целосно бесмислено да допушти НАТО и ЕУ да бидат противници, бидејќи Германија, како и повеќето членки на НАТО е воедно и членка на ЕУ“ – порачал Столтенберг.

Заев: Очекувам дека Груевски нема да си дозволи да бега

Премиерот Зоран Заев вечерва изјави дека не очекува поранешниот премиер Никола Груевски, кој се бара со потерница, да си дозволи да бега.

– Јас очекувам дека нема да си дозволи да се трага по него. Tој велеше дека нема да си дозволи такво нешто, барем такви се моите сознанија од кажаното од Никола Груевски, рече Заев на вечерашното гостување на МТВ.

Тој рече дека за акцијата нема сознанија, и за повеќе информации упати на МВР.

притисни ентер