Спејс Екс сака да испрати луѓе подалеку од Марс – во друга галаксија

На овогодишната TED конференција во Ванкувер, претседателката на Спејс Екс, Гвин Шотвел за прв пат во јавноста ја претстави уште поамбициозната визија на компанијата од испраќање луѓе на Марс.
Шотвел изјавила дека компанијата не планира да се ограничи на лансирање на ракети за Марс, Сатурн или Плутон, туку сака да биде прва која тоа ќе го направи и во другите галаксии.

Спејс Екс исто така се надева дека ќе стапи во контакт со “некоја цивилизација која се наоѓа таму“, алудирајќи на вонземјаните.

Илон Маск, директорот на Спејс Екс и Тесла, кој минатиот месец лансираше автомобил во вселената, изјави дека Спејс Екс може да патува надвор од Марс до далечни планети на Сончевиот систем со помош на планетарни “станици“ кои би можеле да овозможат патување со до Плутон.

Но, Шотвел изјави дека компанијата е подготвена да патува и во други галаксии и оти нејзината крајна цел е пронаоѓање на облик на живот во други галаксии.

Маск изјавил дека вселенските бродови на Спејс Екс ќе полетаат на соседната планета уште во 2022 година и оти првите луѓе таму ќе бидат испратени најдоцна до 2024 година.

Сепак, Шотвел тој период го продолжи на десет години и додаде дека целта на истражувањето на Марс не е само да се создадат услови за можно преселување на човештвото доколку биде тоа потребно, туку да се отвори пат кон истражување на нови галаксии.

„Доколку и се случи нешто на Земјата, ќе мораме да ги преселиме луѓето на друго место“ – изјавила таа.

„Мислам дека би требало да се пронајдат повеќе алтернативни планети за да можеме да преживееме, а ова е една од нив. Марс е во ред, но е половно решение“ – објаснила таа.

Со просечна температура на површината од минус 62 степени целзиусови и остри ветрови, условите би биле многу тешки за луѓето.

Но пред заминувањето, најголемото прашање ќе биде како луѓето ќе го преживеат патувањето кое веројатно ќе трае повеќе од 80 дена, пишува „Бизнис инсајдер“.

Се израдувала на ракувањето со претседателот, а потоа направила голема грешка

Француските медиуми денеска опширно коментираат и прераскажуваат за комеморацијата по повод 100 години од завршувањето на Првата светска војна во Париз.

Француските медиуми, кои денеска опширно коментираат и прераскажуваат за комеморацијата по повод 100 години од завршувањето на Првата светска војна во Париз и за сите случувања во врска со тоа, пренеле и една интересна занимливост, на една збунета жена која дошла да се ракува со Ангела Меркел мислејќи дека е првата дама на Франција, Брижит Макрон.

Тоа се случило уште во саботата кога претседателот Емануел Макрон и Меркел ја посетиле шумата Компиења, каде на 11 ноември 1918 година е потпишано примирјето, пишува весникот „20 минути“. (20 Minutes).

Жената која дошла да присуствува на откривањето на спомен плочата, после церемонијата му пришла на Маркон и возбудено изјавила дека за неа е неверојатно тоа што таа како обична жена има прилика да се ракува со претседателот. Потоа се свртила кон Меркел со прашањето: А, вие сте госпоѓа Макрон?

Симпатичната ситуација се завршила со фотографија на жената со Макрон и германската канцеларка.

Француските медиуми исто така ги пренесуваат пофалбите и критиките на социјалните мрежи упатени кој Брижит Макрон, која на комеморацијата во Париз носела накит, капут од марката Луј Витон кој чини 3.600 евра.

Додека некои ја пофалиле нејзината беспрекорна елеганција како прва дама, други ја критикувале поради цената на капутот и тоа што на денот посветен на светската историја е рекламирана марката Луј Витон.

Сега и официјално: Згодниот актер и убавата пејачка ја потврдија врската

Половина година после разводот од сопругата актерот Ченинг Тејтум е во среќна врска со пејачката Џеси Џеј.

Иако за нивната врска досега само се шпекулираше, изгледа дека тие на овој начин ги потврдија гласините.

Имено, Џеси Џеј на Инстаграм објавила видео-снимка од лондонската премиера на претставата „Magic Mike”, во која глуми Ченинг.
foto: Instagram

Актерката го означилa Ченинг во видеото, му честитала, а на останатите им порачала дека ова не смеат да го пропуштат.

Досега се се темелеше на гласини и на зборови на очевидци, а ова е прв пат некој од нив двајца на некој начин да ја потврдат врската.

Изгоре домот на Џерард Батлер

Катастрофалните пожари во Малибу целосно ги уништија домовите на многу луѓе, меѓу кои и на многу познати личности.

Тука имотите се навистина со високи цени и токму сега секој што има дом во Малибу има сериозна причина за загриженост.

Доказ за тоа е селфито на Џерард Батлер направено од неговиот дом или барем она што останало од него.

„По евакуацијата се вратив дома. Многу луѓе сега имаат скршени срца во Калифорнија“, напиша тој.

Но, наместо да се пожали, тој ја користи можноста да ги пофали пожарникарите за нивната „храброст, саможртва и дух“.

 Над 3.000 пожарникари се испратени таму за да се борат против огнената стихија.

Жерард Батлер не е единствената славна личност што го изгуби својот дом во беснеењето пожарите.

Пејачот Робин Тик и риалити рок-ѕвездата Камил Гремер, исто така, ги изгубија своите куќи.

Меѓу ѕвездите кои беа принудно евакуирани од областа се Лејди Гага, семејството на Пирс Броснан, кланот Кардашијан, Шер, Вил Смит, Орландо Блум и многу други.

Најмалку 23 лица загинаа поради пожарите во северна Калифорнија.

На југ, илјадници домови сезагрозени, а целата област на Малибу е исто така под закана.

притисни ентер