Меѓународна конференција за образованието по природни науки и математика

Познавањето на математиката и природните науки е основа за градење логично мислење и за разбирање на другите науки, рече министерката за образование и наука Рената Дескоска на отворањето на меѓународната конференција за образованието по природни науки и математика што денеска и утре се одржува на Природно-математичкиот факултет во Скопје.
Поради намален број  запишани на студии по математика се воведени стипендии за студентите по математика и физика, со цел, како што рече, студиите да бидат поатрактивни. Со таа цел е и законот за основање математичко-информатичка гимназија кој овој месец е во собраниска процедура.
Гимназијата ќе биде од посебен тип зашто ќе се изучуваат напредни програми по математика, физика и информатика. Воедно ќе служи и како центар за талентирани ученици, бидејќи покрај оние што се редовно запишани во гимназијата, ќе може да се спроведуваат и специјални напредни обуки во повеќе области за талентирани ученици кои учат во други основни и средни училишта.

- Рокот за отворање на гимназијата не е ставен во законот, туку е ставено  дека штом ќе се создадат условите, Владата ќе ја донесе одлуката за отворање. Имаше две опции - едната е природно-математичката гимназија да се смести во некој постоечки објект/гимназија, и втората опција - да се изгради нов современ објект со нови простории и лаборатории што ќе биде еднакво на светските стандарди. Мојата заложба беше да одиме на втората опција, зашто во минатото сме виделе дека кога ќе се смести една институција во една просторија, тогаш многу тешко оди реализирањето на други барања. Не планираме овој септември да почне, но со надеж дека од наредната година би се отворила, изјави министерката Дескоска.

Соопшти и дека оваа година Македонија ќе биде дел од меѓународно тестирање за познавање математика и јазични вештини и МОН, рече, се обидува да ја подигне свеста кај наставниците, директорите и учениците за значењето на тестирањето за да се добијат реални резултати.

Деканот на Природно-математичкиот факултет Ицко Ѓорѓовски рече дека на дводневната конференција на нивниот факултет има околу 500 учесници од Македонија и од соседните земји.

- Убедени сме дека заклучоците што ќе произлезат од оваа конференција многу ќе помогнат дел од настанатите порблеми во образовниот процес да се избалансираат, а потоа работите да бидат и подобри. Сите наши студии се препознати во светот и нашите студенти може да отидат секаде. Во последните десетина години интересот во наставните насоки стагнира, се намалува постојано, и мислиме дека активностите на МОН ќе вродат плод. Потребна е сеопфатна реформа која би почнала од предучилишното до високото образование, рече деканот на ПМФ. 

Лидерите од целиот свет на крунисувањето на јапонскиот цар

На утрешната церемонија на крунисување на јапонскиот цар Нарухито ќе присуствуваат претседатели , премиери , лидери и благородници од над 170 земји од светот.

Јапонскиот император Нарухито утре ќе биде официјално крунисан на традиционална церемонија , стара со векови, на која ќе присуствуваат околу 2.600 луѓе, вклучувајќи владетели и шефови на држави и влади од повеќе од 170 земји.

Царот Нарухито (59) го превзеде престолот на 1 мај од неговиот татко Акихито, кој со тоа стана прв јапонски монарх кој се повлече од тронот во последните два века.

Жбогар : Вие испорачавте, за жал ние повторно одложивме – потребна реформа на начин на носење одлуки во ЕУ

,,Испорачавте се што беше побарано од вас, го исполнивте вашиот дел. Но во Европската Унија одлуките за овие прашања се носат едногласно, а за жал ние повторно го одложивме ова прашање. 

,,Го разбираме разочарувањето на граѓаните и на политичарите од одлуката на Европскиот Совет во Брисел, но остануваме посветени на Северна Македонија и на регионот.

Ова во интервју за МИА го вели евроамбасадорот во земјава Самуел Жбогар, признавајќи оти треба да се извршат реформи и во самиот процес на носење одлуки внатре во самата ЕУ.

Подвлекува дека проширувањето на ЕУ кон регионот останува нивен стратешки приоритет, и тоа не е променето.

На прашањето дали во мај на Самитот во Загреб очекува земјава да добие датум, вели дека сега ЕУ треба да се воздржи од ветувања.

-Треба да се воздржиме од ветувања, бидејќи ветивме во јуни лани и во јуни 2019 и сега во октомври и сега е најдобро да се воздржиме од давање ветувања за датуми, но затоа треба да се фокусираме на правењето на вистинските промени, порача Жбогар.

Во однос на тоа дали ќе се засили руското политичко и кинеското економско влијание во регионот по француското „не" за Северна Македонија, Жбогар за МИА вели дека во ЕУ немаат ништо против земјите да имаат добри односи со други земји.

– Не сме против земјите да имаат добри односи со Руската Федерација, како и економски односи со Кина. Тоа е до самите земји да проценат какви придобивки добиваат со тоа. Убедени сме, а и добивме потврда синоќа од лидерите на сите политички партии, дека тие ја гледаат иднината на земјата во ЕУ и дека ќе сторат се за да го забрзаат процесот, потенцира Жбогар во интервјуто за МИА..

Варвициотис: Исходот од Самитот на ЕУ не е пријатна разврска за Грција

Разврската од Самитот на ЕУ не е пријатна за Грција и не оди во корист на стабилноста во регионот, изјави грчкиот алтернативен министер за надворешни работи Милтиадис Варвициотис.

– Сигурно е дека тоа не е пријатна разврска за нас. Тоа е разврска што не е во корист на стабилноста во регионот. Но, би ви рекол и дека немаше да биде во корист на стабилноста на регионот и одлука што ќе велеше „да" за Скопје, „не" за Тирана, бидејќи во суштина ќе го радикализираше албанскиот елемент кој има многу големо влијание како во Скопје, така и во Косово, вели Варвициотис, додавајќи дека ставот на многумина, а меѓу нив и на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, бил дека „не е во корист на стабилноста на регионот разделување на двата случаи".

Како што jави дописничката на МИА од Атина, Варвициотис, објасни дека и шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас и премиерот Мицотакис, но и тој лично, минатата седмица на состаноците на ЕУ, излегле со став дека првпат во историјата постои можност „на север да се граничиме со земји кои полека го добиваат статусот член на Европската Унија".

Во однос на ЕУ перспективата на земјава, тој вели дека таа „не била поништена, туку само одложена".

– Вистина е дека скопската страна беше многу притисната. Заев сите денови на самитот се закануваше дека ако не помине договорот ќе поднесе оставка, за што никој од Европа не му кажа дека би било многу мудро да го стори, бидејќи со одлуката не се поништи нивниот европски тек, туку се одложи за следниот самит што ќе се одржи на балкански терен, во Хрватска, во Загреб и вниманието особено ќе биде насочено на она што се случува на Балканот, рече Варвициотис.

Во интервјуто за грчкото радио тој уште еднаш повтори дека Грција „притиска за спроведување" на Договорот од Преспа, нагласувајќи дека тоа прашање било една од темите на средбата што ја имаше со вицепремиерот Бујар Османи. /MИА

притисни ентер