Љубовната приказна на Стивен Хокинг: Во нашиот брак секогаш бевме четворица

После филмот „The theory of everything”, во кој е прикажан неговиот приватен живот и брак, Стивен Хокинг имаше само еден коментар: Потребно му е повеќе наука.
Неговата поранешна сопруга Џејн имаше дијаметрално спротивен коментар: Му требаа повеќе емоции. И тие две реченици за филмот кој на Еди Редмеј му донесоа оскар најдобро го одсликува нивниот брак кој завршил со развод во 1995 година.

Сепак факт е дека наука имало повеќе од емоции, бидејќи филмот бил посветен на годините во кои Џејн се грижела за сопругот, а целиот свет ја забележувал само неговата генијалност, но и болеста која предизвикува слабеење на мускулите.

После премиерата на филмот, Џејн се сретна со новинарите на „Гардијан“ кои ги угости во својата градина во Кембриџ, а тие заклучија дека Фелисити Џоунс во филмот неверојатно точно ги пренела сите нејзини движења и говор.

Љубовната врска меѓу Стивен и Џејн почнала во Тринити хол на Кембриџ откако му била дијагностицирана термална моторична невролошка болест.

Ниту еден од нив двајца не сакал тоа да им го одредува животот, а се венчале иако нивните родители стравувале дека тој брак нема иднина. После дваесет години и три деца, брак завршил потполно рамнодушно. Џејн никогаш не го сокривала своето пријателство со другите мажи.

„Најважно е тоа што чувствата во филмот се многу блиску до оние кои ги имавме. Од емотивната страна, филмот беше точен. Единствено што намалија е битката и тешкотиите кои ги поминавме во заедничкиот живот бидејќи борбата со болеста на Стивен беше многу потешка од што изгледаше на филмот“ – изјави тогаш.

После разводот од Стивен, Џејн се омажила за музичарот Џонатан Хејлер Џонс, кого и децата на Стивен брзо го прифатиле. Причината за тоа е што Џонатан долго време бил дел од животот на Џејн, дури и за време на бракот со Стивен, иако нивниот однос тогаш бил платонски. Џонатан го запознала кога пријателката и советувала да почне да пее во црковен хор, за да се релаксира од постојаната грижа за Стивен. Тоа се случило во 1977 година.

Во тоа време општеството го сметало Стивен за еден од најинтелигентните научници на денешницата. Неговата жена никој не ја забележувал, а неговото “ексцентрично“ семејство верувало дека нивниот брак нема смисла.

„Мајката на Стивен еднаш ми рече дека не ме сакаат бидејќи не се вклопувам во нивното семејство, изјави Џејн и откри дека родителите на Стивен планирале да се доселат во Кембриџ за да бидат со синот кога ќе се разведе, иако разводот воопшто не бил на повидок.

„Вистината е дека во нашиот брак секогаш постоеја четворица партнери: Стивен, јас, болеста и физиката. Доколку ја исфрлите болеста, физиката и понатаму останува, а знаете дека госпоѓата Ајнштајн како причина за разводот на својот брак ја навела физиката“ – изјавила Џејн.

Во текот на бракот Хокинг се повлекувал во себе, а иако се трудел да и ја објасни својата работа, се чувствувала како да ја исклучува од тој свет.

Нивната куќа била полна со луѓе кои се грижеле за Хокинг, а кои го осудувале нивниот начин на живот и брак во кој никогаш не биле сами.

„Постојано не оговараа и ме поткопуваа“ – изјавила таа.

Иако за тоа зборувала 25 години после разводот, било јасно дека тоа и понатаму ја боли. Една од медицинските сестри била и Елејн Мејсон, втората жена на Хокинг. За неа Џејн не сакала да зборува, иако Елејн била причината за нивниот развод.

На прашањето зошто останала со Хокинг, иако чувствувала привлечност спрема друг маж, таа изјавила дека се чувствувала како да нема избор: Го сакала Џонатан кои и давал поддршка, но го сакала и Стивен.

„Не постоеше алтернатива, му бев посветена на Стивен и мислев дека не може без мене. Сакав да продолжи со својата работа, сакав семејството да има стабилен дом и затоа останав во бракот“ – изјавила Џејн.

Во нивниот живот Џонатан бил дел од нивното семејство сите тие години, им помагал на Стивен и Џејн, а се грижел и за нивните деца.

„Не спои осаменоста, двајцата бевме многу осамени луѓе, а потоа се пронајдовме еден со друг“ – изјавила Џејн, која го запознала Џонатан кога му починала сопругата. Тврди дека нема сомне оти нејзиниот најмлад син, Тимот е на Стивен, а не на Џонатан.

„Еднаш кога нашиот брак заврши, работите експлодираа. Едно време беше невозможно да комуницираме. Многумина изјавуваат дека е потребна една година за секои пет години во бракот за да се опоравите од разводот“.

За Џонатан се омажила во 1997 година.

„Не гледам на својот живот како на два брака, туку како на континуитет, бидејќи многу долго живеевме во хармонија се до мојот развод“ – изјавила таа.

„Можам да се потпрам на Џонатан, можеме да се потпреме еден на друг. Стивен повеќе зависеше од мене. Напорно работеше и беше многу успешен, но никогаш не се чувствував како да можам да се потпрам на него“ – тоа го навела како главна разлика меѓу нејзините два брака.

Новозеландската премиерка одбра Маорско име за ќеркичката

Премиерката на Нов Зеланд , Џесинда Ардерн , која се породи во четвртокот на Инстаграм го објави името на бебето.

Ќеркичката ќе се вика Неве Те Ароха , во чест на маорското наследство на Нов Зеланд.37 годишната премиерка  и нејзиниот сопруг , ТВ водителот Кларк Гајфорд заеднички го избрале името .

Неве означува ,, блескава и озарена “ како и ,,снег“ , бидејќи девојчето е родено среде зима и тоа за време на Маорската нова година . Нејзиното второ име Те Ароха значи ,,љубов” на јазикот кој го говорат Маорите.

,,Името Те Ароха го одбравме поради количеството љубов со која го опсипавме бебето и пред да се роди “ ,  објаснува премиерката.Во чест на раѓањето на бебето Симфонискиот оркестар на Нов Зеланд ја сними Брамсовата приспивна песна ,,Cradle song” на јазикот Те Рео Маори, кој го говорат повеќето припадници на домородната заедница на островите на Пацификот.

Ѕвездата на ,,Сексот и градот” ја откри најголемата тајна – ,,Синот ми беше ќерка”

Ѕвездата на серијата ,,Сексот и градот “, Синтија Никсон ја откри неверојатната тајна за нејзиниот 21 годишен син.

Синтија Никсон (52) деновиве на Инстаграм се пофали дека нејзиниот син Самјуел дипломираше , но при тоа откри и еден неверојатен детал. Синот на Синтија се родил како девојче и се викал Саманта.

Со објавата ,Синтија сакала да го одбележи светскиот ден на трансродните лица и да укаже на борбата против нивната дискриминација. Инаку , Синтија го добила Самјуел во брак со поранешниот сопруг Дени Мозес , со кого го има и 15 годишниот син Чарлс.

Тие се разведоа во 2003 година за во 2012 Синтија да се венча со активистката Кристина Марињони. Со Кристина Синтија го доби синот Макс , кој е зачнат од донатор на сперма.

Сообраќајни полицајки во жешки панталони (ВИДЕО)

Сообраќајни полицајки во провокативни панталони го регулираат сообраќајот во Либан со цел да го зголемат бројот на туристи.

Либанските власти за оваа летна сезона подготвија посебна униформа за атрактивните полицајки . Тие во куси и тесни панталони и припиени маички го регулираат сообраќајот со цел да привлечат туристи од регионот.

,,Дури 99 проценти од туристите во медитеранските земји носат куси панталони и не гледам каде е проблемот ако и ние малку ја скусиме униформата .”, изјави градоначалникот на туристичкиот град Бруман , Пјер Акар .

Тој вели дека сака да ја смени црната слика која туристите ја имаат за Либан .

притисни ентер