Ристовски: Законите за реформи во судството усогласени со опозицијата

Ќе ги закочи ли законот за јазиците, реформите во правосуството?
 Владата синоќа го усвои вториот пакет на измени на законите за Судски совет и Законот за судови, но за вториот потребно е двотретинско мнозинство..

Заменик министерто за правда, Оливер Ристовски, е уверен дека ВМРО-ДПМНЕ ќе ги поддржи, бидејќи биле земени во предвид нивните забелшки..

Суштинската измена е што во иднина судксиот совет нема да може да го игнорира бодувањето и да именува судии во повисоки судови или претседатели на судови, доколку тие не се прворангирани... Измени се прават и во критериумите.. според препораките на Венцијанската комисија и Прибе, повеќе ќе се вреднува квалитетот во работата на судиите, отколку квантитетот. 

Предвидено е и намалување на мандатот на претседателот на Судксиот совет од 3 на 2 годни, без можност за реизбор.. Сепак, клучната реформа на Советот е оставена за летото.. Тогаш се планира депрофесионализација на телото. Судиите што се дел од советот, да продолжат и понатаму да судат со намален интензитет, со цел да не изгубат контакт со реалните проблеми и потреби на колегите.

Со сегашните измени се очекува да се надмине и проблемот со недостатокот на судии поротници.. ќе може да конкурираат и луѓе со средно образование, а дневницата од сегашните 200, се зголемува на 500 денари..Над 500 деца мигранти вратени на семејствата

Американското министерство за здравство соопшти дека 522 деца им се вратени на семејствата.

Сепак , над 2 000 деца без документи и натаму се одвоени од родителите во рамките на политикатаз а ригорозни мерки против илегалните мигранти . Претседателот Трамп одненадеж во средата го потпиша указот со кој се прекинува ваквата практика.

Систематското разделување на децата од родителите кои илегално ја минале границата меѓу Мексико и САД предизвика негодување не само во Америка , туку и во светот.

Ердоган на прагот на сигурна победа

На речиси една петина од изброените гласови , Реџеп Таип Ердоган има освоени скоро 60 проценти.

Според првичните резултати од изборите , кои се одржаа во Турција , актуелниот претседател Реџеп Таип Ердоган засега убедливо води со 59,99 проценти од гласовите на една петина од преброените ливчиња.

Неговиот главен противкандидат , Мухарем Инче освоил 25,8 проценти .Гласачките кутии беа затворени во 17 часот по локално време и се очекува вечерва да бидат познати резултатите од предвремените претседателски и парламентарни избори .

Аналитичарите предвидуваат победа на Ердоган со околу 45 до 55 проценти од гласовите.

Се удави Полски наутичар во Јадранското Море

Хрватските поморски власти попладнево го најдоа телото на полскиот наутичар , исчезнат во близина на Риека.

Во 7 часот утрово било пријавено дека е исчезнат Полски наутичар од едрилицата ,,Левант “ , на која имало уште десетмина туристи од Полска. По интензивна потрага телото на 67 годишниот наутичар било најдено во близина на островот Угљен . Го здогледал рибар од чамец и пријавил во спасувачката служба.

Членовите на едрилицата биле задржани во полицијата во Ријека на распит.

Истрагата ќе покаже како и зошто телото на искусниот наутичар се нашло во море.

притисни ентер