Поранешна студентка го тужи факултетот: Добив Мики Маус диплома

Поранешна студентка од својот факултет со тужба бара 60.000 фунти бидејќи неговата диплома не и помогнала да најде работа.
29 годишната Пок Вонг тврди дека факултетот Anglia Ruskin ја излажал тврдејќи дека ќе и овозможи квалитетно образование и добро вработување, а наместо тоа добила, како што самата изјавува „Мики Маус диплома“.

„Иако во 2013 година дипломирав како првенец на генерација, добив само Мики Маус диплома. Се надевам дека со оваа тужба ќе ги поттикнам и другите студенти да го добијат она што го платиле или дека тоа ќе им биде компензирано. Anglia Ruskin имаше добра реклама, но не го исполнија ветеното“ – изјавила Пок за „Сандеј Телеграф“.

Пок, која се преселила од Хонгконг во Кембриџ за да се стекне со квалитетно образование и шанса да успее во бизнис светот, од факултетот бара компензација во висина на уплатената школарина и животните трошоци за време на студирањето.

Меѓу останатите приговори навела дека предавачите доцнеле на предавањата и дека за тоа време ги упатувале студентите сами да учат. Исто така изнела тврдење дека за време на доделувањето на дипломата ја заклучиле во соба кога се обидела на другите студенти да им раскаже како стојат работите.

Портпаролот на факултетот тврди дека Пок не била заклучена во соба и можела да ја напушти кога ќе посака.

„Иако и врачивме награда бидејќи дипломираше како првенец на генерација, таа се обиде да го наруши доделувањето на сопствената диплома. Бидејќи тоа би ја уништило церемонијата за останатите студенти, ја замоливме да ја напушти бината и да седне во соседната просторија од која можеше да излезе во било кое време“ – тврди тој.

 Pok Wong  - undefined

Новозеландската премиерка одбра Маорско име за ќеркичката

Премиерката на Нов Зеланд , Џесинда Ардерн , која се породи во четвртокот на Инстаграм го објави името на бебето.

Ќеркичката ќе се вика Неве Те Ароха , во чест на маорското наследство на Нов Зеланд.37 годишната премиерка  и нејзиниот сопруг , ТВ водителот Кларк Гајфорд заеднички го избрале името .

Неве означува ,, блескава и озарена “ како и ,,снег“ , бидејќи девојчето е родено среде зима и тоа за време на Маорската нова година . Нејзиното второ име Те Ароха значи ,,љубов” на јазикот кој го говорат Маорите.

,,Името Те Ароха го одбравме поради количеството љубов со која го опсипавме бебето и пред да се роди “ ,  објаснува премиерката.Во чест на раѓањето на бебето Симфонискиот оркестар на Нов Зеланд ја сними Брамсовата приспивна песна ,,Cradle song” на јазикот Те Рео Маори, кој го говорат повеќето припадници на домородната заедница на островите на Пацификот.

Ѕвездата на ,,Сексот и градот” ја откри најголемата тајна – ,,Синот ми беше ќерка”

Ѕвездата на серијата ,,Сексот и градот “, Синтија Никсон ја откри неверојатната тајна за нејзиниот 21 годишен син.

Синтија Никсон (52) деновиве на Инстаграм се пофали дека нејзиниот син Самјуел дипломираше , но при тоа откри и еден неверојатен детал. Синот на Синтија се родил како девојче и се викал Саманта.

Со објавата ,Синтија сакала да го одбележи светскиот ден на трансродните лица и да укаже на борбата против нивната дискриминација. Инаку , Синтија го добила Самјуел во брак со поранешниот сопруг Дени Мозес , со кого го има и 15 годишниот син Чарлс.

Тие се разведоа во 2003 година за во 2012 Синтија да се венча со активистката Кристина Марињони. Со Кристина Синтија го доби синот Макс , кој е зачнат од донатор на сперма.

Сообраќајни полицајки во жешки панталони (ВИДЕО)

Сообраќајни полицајки во провокативни панталони го регулираат сообраќајот во Либан со цел да го зголемат бројот на туристи.

Либанските власти за оваа летна сезона подготвија посебна униформа за атрактивните полицајки . Тие во куси и тесни панталони и припиени маички го регулираат сообраќајот со цел да привлечат туристи од регионот.

,,Дури 99 проценти од туристите во медитеранските земји носат куси панталони и не гледам каде е проблемот ако и ние малку ја скусиме униформата .”, изјави градоначалникот на туристичкиот град Бруман , Пјер Акар .

Тој вели дека сака да ја смени црната слика која туристите ја имаат за Либан .

притисни ентер