Уште една мистериозна смрт во Лондон на влијателен Русин

Рускиот емигрант и политички азилант Николај Глушков е најден мртов во неговиот дом во Лондон .
Глушков важеше за близок пријател на покојниот олигарх Борис Березовски , за кој се верува дека под сомнителни околности се обесил во својот дом во Лондон , откако го исгуби  судскиот спор со Роман Абрамович .
Причината за смртта на Глушков се уште не е позната. 68 – годишниот Глушков на свој пријател му соопштил дека има интересни информации за Березовски . Глушков во деведесетите години работел во руската авиокомпанија Аерофлот и во автомобилската компанија Лого ВАЗ во сопственост на Березовски .

Во 1999 Березовски се судрил со Владимир Путин и побегнал во Британија .  Тогаш Глушков во Русија бил обвинет за перење пари и бил пет години во затвор . Во 2004 бега во Британија , каде добива политички азил .
Во 2011 тој во судот во Лондон сведочел во корист на Березовски , кој го тужел Роман Абрамович . Во 2013 Березовски е најден мртов во домот на својата сопруга во Беркшир . 
Глушков ја истражувал смртта на Березовски и изјавил дека многу Руси починале во Британија под неразјаснети околности . Минатата година на Глушков во отсуство му се судеше во Русија за кражба на 123 милиони долати и беше осуден на 8 години затвор.

Засега Британските власти не ја поврзуваат смртта на Глушков со труењето на екс двојниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија. 

Сијарто: Комесарот на ОН и објави војна на унгарската влада

Високиот комесар на ОН за човекови права, Зеид Раад ал-Хусеин и објави војна на унгарската влада затоа што сака да ги заштити граѓаните на Унгарија од илегалната миграција.

Тоа го изјави унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто.

Ал-Хусеин денеска на отворањето на 38. Седница на Светскиот совет за човекови права ја критикуваше имиграционата политика на Америка, Кина, Мјанмар и Унгарија.

Комесарот на ОН ја критикуваше Унгарија поради законот против активностите на милијардерот Џорџ Сорос со кои се наметнуваат рестрикции на организациите кои им помагаат на бегалците и ги казнуваат групите за заштита на човековите права на границите.

Шефот на унгарската дипломатија изјавил дека илегалната миграција е прашање на национална безбедност и навел дека во последните три години загинале повеќе од 330 луѓе, а повеќе од 1.300 се повредени во Европа “во нападите на терористите со мигрантско потекло“.

Фотографијата со која “Русите“ го шокираа светот не е од Русија (фото)

Фотографијата која го обиколи светот, а на која се наоѓаат десетици мртви кучиња, била направена во Пакистан, а не во Русија, како што тврделе многумина.

Шокантната фотографија направена е во Карачи во 2016 година, а кучињата биле убиени за да се намали бројот на животните на улиците, пишува „Раша тудеј“.

Сепак, пред почетокот на Светското првенство во фудбал многумина беа загрижени за кучињата скитници во Русија, тврдејќи дека Русите ги убиваат.

 

Корисниците на социјалните мрежи ја споделувале фотографијата мислејќи дека е направена во Русија.

Меѓутоа, фотографијата на која има повеќе од 50 мртви кучиња е направена пред две години во Пакистан.

Заменик премиер Витали Мутко навел дека животните биле уловени и сместени во прифатилиште, а некои од корисниците на твитер го споделиле го споделиле текстот на Ројтерс во кој се наведува дека во Карачи во 2016 година се убиени повеќе од 700 кучиња. Фотографијата со кучињата исто така се наоѓа во овој текст.

„Фотографијата која сте ја искористиле според моето мислење е злочин, но не од Русија“ – напишал еден корисник на оваа социјална мрежа.

 

Украина: Време е за “деокупација“ на Крим

Киев, после продолжувањето на санкциите на ЕУ спрема Русија, треба да премине на “деокупација“ на Крим, изјави министерот за внатрешни работи на Украина, Павел Климкин.

„Им благодарам на нашите пријатели во ЕУ за продолжувањето на “кримските“ санкции на уште една година. Важно е во списокот да се внесат и одговорните за масовните кршења на човековите права на окупираниот полуостров и за изградбата на мостот преку Керчкиот проток. Треба да се премине од политика на “непризнавање“ на “деокупација“.

Претходно е соопштено дека рестриктивните мерки на Европската унија за Крим се продолжени на уште една година.

 

притисни ентер