Потресни сведоштва на преживеаните во авионската несреќа во Непал

,,Слушнавме силна експлозија , а потоа авионот се затресе и сите плачевме и се молевме за спас” , раскажуваат преживеаните патници од авионската несреќа на аеродромот во Катманду.
Во авионот имало 71 патник и членови на екипажот , а до сега е потврдена смртта на 49 лица.  Причината за падот на авионот се уште не е утврдена , додека трае анализата на црната кутија. Авионот бил стар 17 години . Еден од патниците се сеќава дека по падот , имало пожар во авионот и не може да се сети како успеал да излезе .
,, Седев на седиштето до излезот за евакуација и најверојатно сум паднал од таму , кога спасувачите ја отворија вратата “ , раскажува патникот Кешав Пандев.
29- годишната наставничка од Бангладеш раскажува дека се пробивала низ пожар , кога ја здогледале спасувачите и ја извлекле надвор . 
,, Авионот се нишаше , одеше лево – десно . Мислев дека се само турбуленции “ , изјави Санам Шакја , кој успеал да излезе низ прозорецот.

Во межувреме е пронајдена црната кутија и почна идентификувањето на жртвите .

Авионот вчера се урна при слетувањето на аеродромот во Катманду, удрил во оградата и се запалил . 

Скокнал пред камион кој брзо возел по автопатот (видео)

Саудиецот, кој стана хит на социјалните мрежи, откако беше снимен како скока пред камион, уапсен е неколку часа подоцна.

Неименуваниот маж стоел во багажникот на автомобилот паркиран покрај патот, а потоа скокнал пред камионот.

Возачот успеал да го заобиколи, делумно преминувајќи во другата лента.

Саудиецот поминал без повреди, но неколку часа подоцна е лишен од слобода.

Од полицијата е соопштено дека станува збор за тинејџер кој го загрозил својот живот и животите на останатите учесници во сообраќајот и поради тоа ќе биде санкциониран.
 

Скандал по кралската венчавка- братучедот на војвотката Меган фатен со нож

Братучедот на војвотката од Сасекс , Меган вечерта по кралската венчавка бил фатен со нож во дискотека во Лондон.

Братучедот на војвотката од Сасекс , Меган , Тајлер Дули бил фатен од полицијата вооружен со нож во ноќен клуб во Лондон. Тој избегал од обезбедувањето , но полицијата го нашла во хотел , каде на полицајците им предал и бибер спреј.

Рекол дека ножот и спрејот му биле потребни за самоодбрана. Полицијата го потврдила инцидентот и според соопштението од Скотланд Јард , братучедот на Меган поминал со предупредување ,

Инаку , Тајлер Дули поседува плантажа за производство на марихуана во американската држава Орегон.

Редок вирус за неколку дена однел пет животи – нема лек

Симптомите се слични како кај грип , но за вирусот Нипах нема лек.

Во последните 20 години од овој вирус починале над 300 лица, од кои само петмина во последните две недели. Уште кај девет лица во индиската држава Керала е откриена болеста и тие се во критична состојба. Три члена на едно семејство почионале од последици на енцефалит и миокардит , односно воспаление на мозочната и срцевата обвивка во текот на изминатите неколку дена. Неколку роднини што биле со нив во контакт се хоспитализирани ,а двајца од нив вчера починале.

Вирусот е зооноза , односно се пренесува на луѓе од животни , најчето од лилјаци, се наведува во предупредувањето од Светската здравствена организација.

Симптомите се слични како кај грип , но за Нипах нема лек . Забележано е и дека се пренесува од човек на човек , а се јавува во земјите од Југоисточна Азија.

притисни ентер