Уставниот суд пресече: 7000 пониска плата за Шеќеринска, Анѓушев, Спасовски, Лика и Османи

Уставниот суд го укина член 14 кој што се однесува на функцијата потпретседател на Влада, истиот не постои во правниот поредок на Република Македонија, е образложение на одлуката да се укине коефициентот со кој се пресметува платата на петте вицепремиери, а по иницијатива од Левица.
На овој начин од Буџетот на РМ ќе се заштедат околу 10.000 евра годишно, пари што може да се наменат за други потреби на граѓаните, велат за Канал 5 од партијата.

Од осамостојувањето на државата - 27 години т.н. потпретседатели на Владата не побарале промена на одредбите на соодветниот закон. Дополнителни 2 милиони евра секоја година се одлеваат од државната каса само за патни трошоци на пратениците, за апанажа на членовите на дик и за награди и други трошоци на антикорупционерите.

Левица е против политиките на осиромашување на обичниот народ што ги спроведуваат политичките елити на власт и против нивното расфрлање со народните пари.

Во постапка пред Уставен  е уште една иницијатива поднесена од Левица, со која се оспорува уставноста на т.н. нормиран учинок во Законот за минимална плата, за кој како што велат за Канал 5 , властодршците сакаат да им овозможат на газдите уште еден начин за заобиколување на исплатата на минималната плата.


Во Марсеј вооружена група пукала на минувачи

Неколку маскирани напаѓачи  синоќа започнале да пукаат  со „калашников“ во Марсеј, на југот од Франција. Засега со сигурност се знае дека  едно лице е повредено.

Напаѓачите отвориле оган од три возила врз група млади луѓе што се наоѓале во близина на култниот центар „Лабусеран“, јавија локалните медиуми.

Дошло и до размена на оган со припадниците на полицијата, која го блокирала тој дел од градот.

Нема информации за уапсени, а на местото на пукањето се наоѓаат пожарникари и екипи на брзата помош.

Се верува дека нападот не бил од терористички карактер.

Денеска пресуда за случајот на СЈО „Триста“

Денеска ќе биде изречена пресудата за случајот на Специјалното обвинителство под име триста во кој обвинет е поранешниот помошник министер во МВР Ѓоко Поповски.

Тој се товари за злоупотреба на службената положба при набавката на 300 возила во МВР. Во завршните зборови, СЈО побара осудителна пресуда, а МВР надомест на штета во висина од 450 илјади евра.

Поповски, пак, рече дека е невин но и дека изминатиот период се соочил со низа закани и притисоци без да прецизира од кого. Предметот го води судијката Добрила Кацарска.

Дескоска во правда, Арбр Адеми во образование, Алаѓозоски заминува од култура

Премиерот Зоран Заев утрово до собранието треба да го испрати предлогот за реконструкција на владата.

Според најавите, Рената Тренеска Дескоска од министер за образование од СДСМ оди во министерството за правда, а во образование Арбр Адеми, сегашен заменик министер за образование од ДУИ.

Роберт Алаѓозовски, заминува од министер за култура. На негово место треба да седне Асаф Адеми, кадар на движењето БЕСА од крилото на Африм Гаши, кој беше кандидат за градоначалник на БЕСА за Гостивар.

притисни ентер