Загатката на Ајнштајн може да ја решат само 2 отсто луѓе:Проверете дали сте помеѓу нив (видео)

Оваа загатка ја напишал Ајнтајн во триесеттите години од минатиот век. Нема никакви трикови, се што ви е потребно за решение е чиста логика, а велат дека само два отсто луѓе на светот умеат да ја решат.
Проблемот гласи вака:
Во улицата се наоѓаат пет куќи обоени во пет различни бои. Во секоја куќа живее по еден човек од друга националност. Секој од нив пие некаков пијалак, пуши одредена марка цигари и има домашен миленик. Ниту еден од нив не пие ист вид на пијалак, не пуши ист бренд на цигари и нема ист миленик. Кој од нив за домашен миленик има риба?
Овие факти може да ви помогнат?
-Британецот живее во црвена куќа.
-Швеѓанецот има куче за миленик.
-Данецот пие чај.
-Зелената куќа е од лева страна на белата куќа.
-Сопственикот на зелената куќа пие кафе.
-Сопственикот кој пуши Пал Мал за миленици има птици.
-Сопственикот на жолтата куќа пуши Данхил.
-Човекот кој е сопственик на куќата во средина пие млеко.
-Норвежанецот живее во првата куќа.
-Човекот кој пуши Бленд живее покрај куќата чиј сопственик има мачка.
-Човекот кој има коњ живее покрај човекот кој пуши Данхил.
-Германецот пуши бредн на цигари Принц.
-Норвежанецот живее покрај плавата куќа.
-Човекот кој пуши Блендс живее покрај човекот кој пие вода.
Вака оди постапката:

Решение
-Куќа број 4
-Зелена боја
-Германец
-Бренд Принц
-Кафе
-Риба 

Новозеландската премиерка одбра Маорско име за ќеркичката

Премиерката на Нов Зеланд , Џесинда Ардерн , која се породи во четвртокот на Инстаграм го објави името на бебето.

Ќеркичката ќе се вика Неве Те Ароха , во чест на маорското наследство на Нов Зеланд.37 годишната премиерка  и нејзиниот сопруг , ТВ водителот Кларк Гајфорд заеднички го избрале името .

Неве означува ,, блескава и озарена “ како и ,,снег“ , бидејќи девојчето е родено среде зима и тоа за време на Маорската нова година . Нејзиното второ име Те Ароха значи ,,љубов” на јазикот кој го говорат Маорите.

,,Името Те Ароха го одбравме поради количеството љубов со која го опсипавме бебето и пред да се роди “ ,  објаснува премиерката.Во чест на раѓањето на бебето Симфонискиот оркестар на Нов Зеланд ја сними Брамсовата приспивна песна ,,Cradle song” на јазикот Те Рео Маори, кој го говорат повеќето припадници на домородната заедница на островите на Пацификот.

Ѕвездата на ,,Сексот и градот” ја откри најголемата тајна – ,,Синот ми беше ќерка”

Ѕвездата на серијата ,,Сексот и градот “, Синтија Никсон ја откри неверојатната тајна за нејзиниот 21 годишен син.

Синтија Никсон (52) деновиве на Инстаграм се пофали дека нејзиниот син Самјуел дипломираше , но при тоа откри и еден неверојатен детал. Синот на Синтија се родил како девојче и се викал Саманта.

Со објавата ,Синтија сакала да го одбележи светскиот ден на трансродните лица и да укаже на борбата против нивната дискриминација. Инаку , Синтија го добила Самјуел во брак со поранешниот сопруг Дени Мозес , со кого го има и 15 годишниот син Чарлс.

Тие се разведоа во 2003 година за во 2012 Синтија да се венча со активистката Кристина Марињони. Со Кристина Синтија го доби синот Макс , кој е зачнат од донатор на сперма.

Сообраќајни полицајки во жешки панталони (ВИДЕО)

Сообраќајни полицајки во провокативни панталони го регулираат сообраќајот во Либан со цел да го зголемат бројот на туристи.

Либанските власти за оваа летна сезона подготвија посебна униформа за атрактивните полицајки . Тие во куси и тесни панталони и припиени маички го регулираат сообраќајот со цел да привлечат туристи од регионот.

,,Дури 99 проценти од туристите во медитеранските земји носат куси панталони и не гледам каде е проблемот ако и ние малку ја скусиме униформата .”, изјави градоначалникот на туристичкиот град Бруман , Пјер Акар .

Тој вели дека сака да ја смени црната слика која туристите ја имаат за Либан .

притисни ентер