Актерката споделила тажни вести: Срцето на моето бебе престана да чука

Австралиската актерка Клер Холт, најпозната по улогата во серијата „ The Vampire Diaries” проговори за тешкиот период во животот низ кој моментално поминува.
Познатата актерка Клер Холт на својот инстаграм профил со целиот свет сподели дека доживеала спонтан абортус, бидејќи срцето на нејзиното бебе престанало да чука.

Таа истакнала дека поминала низ вистински пеккол, и дека после загубата на нероденото бебе морала да направи киретажа, медицински зафат кој се спроведува после спонтан абортус за да се исчисти материцата.


 

I took this photo 10 days ago, as I waited for surgery after my sweet little baby lost its heartbeat. I sent it to my fiancé in the waiting room to show him that I was ok. I wasn’t. I’ve never felt more broken in my life. I debated sharing this so soon and I’m still frightened about making such a private struggle public, but I’m doing it anyway because it's important. After my D & C, I spent hours on the internet searching for women who had been through it. I was desperate to find someone, anyone, who could relate to what I was feeling. Someone to tell me that the depression and hopelessness were normal. That it wasn’t my fault. That I wasn’t broken forever. I found a community of women who shared my exact experience. Who were open and vulnerable about miscarriage, something that isn’t often or openly discussed. It breaks my heart to think that losing a baby feels like something we have to keep to ourselves. Why is it any different than the death of a loved one? How is it any less meaningful? Here is what I have learned as I begin to crawl out of the dark hole: support is everything. I could not have survived this without the unconditional love of my partner. Despite his pain, he was my rock and my safety net. I will never know how to thank him. I also found that opening up to people is crucial. As soon as I told my story, almost everyone I spoke to told me theirs - their own, their wife’s, their sister’s. So many people go through it and understand the breadth of pain, yet so few people talk about it. Finally, I want to share a blog post that resonated with every part of me. You can find the link in my bio, @leandramcohen of @manrepeller articulates the emotional rollercoaster with an eloquence that I could never possess. To anyone out there who has been through a miscarriage, I understand you. I share every bit of your pain and you are not alone. Please be kind to yourself and I hope that you will be comfortable sharing your story too.

A post shared by Claire Holt (@claireholt) on


„Ја направив оваа фотографија пред десетина дена, додека ја чекав операцијата бидејќи моето слатко дете почина. Му ја испратив на својот свршеник кој беше во чекалницата за да ми покажам дека сум добро, а не бев“ – напишала актерката.

Признала дека не можела сама да поминува низ тоа и дека без поддршката на свршеникот целиот процес би бил уште потежок.

„После киретажата, со часови пребарував по интернет барајќи жени кои поминале низ истото. Бев очајна во потрагата за некој, со кој би можела да се идентификувам. Некој кој би можел да ми рече дека депресијата и безнадежноста се нормални, дека тоа не е моја вина и оти нема да бидам скршена засекогаш“ – раскажала актерката.

Foto: Getty

Фото: Српскиот џет сет на свадбата кај синот на Боба и Брена !!

Многу познати личности од јавниот живот беа присутни на свадбата на синот на Боба и Брена, Филип Живојиновиќ и пејачката од Гранд Александра Пријовиќ.

Кумови на Филип и Александра се кошаркарот Милош Теодосиќ и пејачот Аца Пејовиќ.

Меѓу 850 гости присутни на  џет сет свадбата одржана во „Белекспо центарот“ на Нов Белград  беа  браќата на Филип, Стефан и Виктор, мама Брена директорите на Гранд Саша Поповиќ и Жика Јакшиќ.

На елитната свадба   продефилираа и атрактивните пејачки на Гранд , Милица Тодоровиќ, Катерина Грујиќ  и  Милица Павловиќ.  Од младата гарда на Гранд  беа присутни и Николина и Саша Капор.

Свадбата на синот на Брена и Боба не можеше да мине и без Кебе, Маринко и  Никола Роквиќ, Саша и Дејан Матиќ  секако во друштво на своите сопруги.

Во ексклузивниот Белекспо центарот“  се појавија Јована и Жељко Јоксимовиќ, политичарот Млаѓен Динкиќ,  легендарниот Кики Лесандриќ.

Меѓу присутните беа и спортистите нашиот Перо Антиќ и српските тенисери Виктор Троицки и Илија Бозољац.

По една деценија повторно авто-трки во Кочани

По пауза од десет години, повторно ќе се вози традиционалната авто-трка во Кочани. 

На патеката Пониква, близу Кочани, следните два дена ќе се одржи втората трка од домашниот Шампионат на ридско-брзински патеки.

На патеката долга 6,4 километри учество ќе земат 25 домашни натпреварувачи, а се очекува и присуство на странски возачи. 

Официјалното отворање е закажано за в недела од 12:30 часот, а стартот на натпреварот е предвиден во 13:00 часот.

По успешниот старт на Водно, организаторот се надева дека ќе го врати сјајот на најатрактивниот спортски настан и во градот Кочани.

До крајот на натпреварувачката сезона во домашниот шампионат остануваат уште две ридско –брзински трки, во Крушево и на Водно. 

Гостите во шок: Љубовницата во венчаница влетала во црква (видео)

Млад пар организирал свое интимна венчавка во Бенонија, град во Јужна Африка, а никој не можел ни да се замисли дека веста за нивната свадба ќе стигне до светските медиуми.

Имено, свадбата течела според добро осмислениот план, а младенците уживале се додека одеднаш не се појавила љубовницата на младоженецот. Тоа што ги запрепастило многумина од гостите е фактот што таа се појавила во црквата облечена во бела венчаница.

Моментот кога анонимната жена влегла во црквата бил забележан од камерата, и на снимката се гледа како младоженецот се обидува да ја смири тензијата за церемонијата да се заврши докрај.

Сепак, присутните гости многу се вознемириле, некои врескале, што може да се слушне на снимката која на твитер ја објавил музичкиот продуцент од Јоханесбург, ди-џеј Нкокхи.

  

притисни ентер