Втор ден протести во Бугарија – поддршка за докторот кој уби крадец

Веќе втор ден низ Бугарија се одржуваат протести во знак на поддршка на докторот , кој во својот дом застрела крадец.
На денешните протести за поддршка на докторот Иван Димитров , кој уби Ром , крадец додека ја ограбувал неговата куќа , граѓаните побараа измени вп Кривичниот законик . Бараат да се воведе пслободување доколку се работи за нужна самоодбрана. Повикаа да бидат затворени кратците , а не чесните граѓани кои си го бранат својот дом .
Со пароли ,, Мојот дом е моја тврдина “ , демонстрантите ги повикаа пратениците да ги сменат законите , а докторот веднаш да биде пуштен од притвор.

Сопругата на убиениот крадец од Пловдив вели дека не се плаши за својата безбедност и оти секој што ќе проба да ја нападне ќе го застрела во нога.

Докторот денеска беше пуштен во домашен притвор , а обвинителството го товари за убиство при неизбежна одбрана , како и незаконско поседување оружје.

Во негова одбрана излегоа и членовите на Лекарската и на Стоматолошката комора.

Докторот Димитров во неделата ноќта околу 3 часот го убил крадецот , кој со уште двајца го ограбувале неговиот дом , додека неговата сопруга и двете малолетни деца спиеле.

Три малолетни деца загинаа во пожар во Велес

Во пожар на улица „Даре Џамбаз“ во Велес денеска околу 16 часот изгореле три малолетни деца, потврдија за МИА од Министерството за внатрешни работи.

Според првичните информации, куќата во која се случил пожарот се наоѓа на непристапен терен во Велес.

Причината за пожарот се уште е непозната. /МИА

Без вода утре дел од општина Карпош

Без вода утре од 09:00 часот до завршување на работите ќе бидат корисниците на дел од булеварот „Партизански одреди“, зградите во близина на Неуромедика и улица „Црвена вода“, во општина Карпош.

Како што информира Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, прекинот е поради изведување на водоводен приклучок од Ф-80 мм, на булевар „Партизански одреди“ број 38. /МИА

Романија: Демонстрантите упаднале во зградата на Парламентот (фото)

Демонстрантите влегле во зградата на Парламентот на Романија, каде одржале протест против законот за кои изјавуваат дека ќе ја олесни корупцијата на високо ниво.

Демонстрантите успеале да влезат во Парламентот во придружба на пратениците од опозициската партија „Сојуз за спас на Романија“ (USR).

Тие испоседнале пред канцеларијата на Ливиу Драгне, лидерот на владејачките социјалдемократи, кои не може да биде премиер бидејќи е осуден поради местење на избори.

Ја повикаа романската управа за борба против корупцијата да “дојде и да го одведе“ и држеле транспарент: „Гнездо на крадци и мафијаши“. Телевизиските станици го пренесуваа во живо протестот.

Ненадејниот протест почнал додека премиерката Виорика Данчила држела говор во Парламентот за претстојното претседавање на Романија на Европската унија.

Пратениците во понеделникот одобрија ревидиран кривичен закон кој критичарите го нарекоа чекор наназад во процесуирањето на корупцијата.

 

притисни ентер