Објавен јавен повик за предлог проекти за „Скопје креатива 2018“

Град Скопје го објави јавниот повик за поддршка и промоција на предлог проекти за реализација на Програмата за развој на креативните индустрии „Скопје креатива 2018“. Мотото на „Скопје креатива 2018“ е 7 Times 2 Creativity (7 Пати до креативност) и ќе се одржи од 11 мај до 13 мај 2018 година.
Градот Скопје оваа година финансиски ја поддржува „СКОПЈЕ КРЕАТИВА“ со 3,6 милиони денари.

Проектите треба да се од областа на дизајнот (проект дизајн/ индустриски дизајн, графички, моден, мебел дизајн), применети и функционални креации, визуелни уметности, културни локации, нови медиуми, креативно-едукативни услуги; изведбени уметности, аудиовизуелени уметности, традиционални културни изразувања, издавачки и печатени медиуми со акцент на применливото.

На конкурсот може да учествуваат правни лица регистрирани за вршење дејност од областа на културата и физички лица кои се активни во дејностите: дизајн (продукт, графички, моден дизајн); архитектура/ентериер; занаети; филм, ТВ, видео, радио, фотографија; ИТ-сектор, дизајн на софтвери, компјутерски услуги; издаваштво; музеи, галерии, библиотеки; огласување, маркетинг и друго.

На конкурсот се повикуваат учесници кои ќе аплицираат за целосна или делумна продукциска/финансиска поддршка, но и учесници кои не бараат никакви финансиски средства, а се пријавуваат за фестивалски настап со конкретен проект/активност.

Поддршка ќе добие правното и/или физичко лице кое ќе понуди прототип/програма/проект дизајн што ќе покажат оригиналност и иновативност, современ пристап во поврзување на нови технологии и дигитални медиуми во уметничкото творештво и други облици на креативно изразувањe.
Конкурсот е отворен до 21 март. Кандидатите треба да ја преземат пријавата од веб-страницата www.skopjekreativa.mk и со документите наведени во повикот да ја достават до Конгресен центар „Александар Македонски“ (Универзална сала, Скопје), по пошта на адреса: бул. „Партизански одреди“ бб или лично во Архивата на Конгресниот центар најдоцна до 15 часот на последниот ден од конкурсот.

Трудовите ќе ги оценува стручна комисија. Подносителите на пријавите за резултатите ќе бидат информирани во писмена форма во рок од петнаесет дена по истекувањето на конкурсот, односно по донесувањето на одлуката за избор на најповолни понуди, соопшти прес-службата на Град Скопје.

Сијарто: Комесарот на ОН и објави војна на унгарската влада

Високиот комесар на ОН за човекови права, Зеид Раад ал-Хусеин и објави војна на унгарската влада затоа што сака да ги заштити граѓаните на Унгарија од илегалната миграција.

Тоа го изјави унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто.

Ал-Хусеин денеска на отворањето на 38. Седница на Светскиот совет за човекови права ја критикуваше имиграционата политика на Америка, Кина, Мјанмар и Унгарија.

Комесарот на ОН ја критикуваше Унгарија поради законот против активностите на милијардерот Џорџ Сорос со кои се наметнуваат рестрикции на организациите кои им помагаат на бегалците и ги казнуваат групите за заштита на човековите права на границите.

Шефот на унгарската дипломатија изјавил дека илегалната миграција е прашање на национална безбедност и навел дека во последните три години загинале повеќе од 330 луѓе, а повеќе од 1.300 се повредени во Европа “во нападите на терористите со мигрантско потекло“.

Фотографијата со која “Русите“ го шокираа светот не е од Русија (фото)

Фотографијата која го обиколи светот, а на која се наоѓаат десетици мртви кучиња, била направена во Пакистан, а не во Русија, како што тврделе многумина.

Шокантната фотографија направена е во Карачи во 2016 година, а кучињата биле убиени за да се намали бројот на животните на улиците, пишува „Раша тудеј“.

Сепак, пред почетокот на Светското првенство во фудбал многумина беа загрижени за кучињата скитници во Русија, тврдејќи дека Русите ги убиваат.

 

Корисниците на социјалните мрежи ја споделувале фотографијата мислејќи дека е направена во Русија.

Меѓутоа, фотографијата на која има повеќе од 50 мртви кучиња е направена пред две години во Пакистан.

Заменик премиер Витали Мутко навел дека животните биле уловени и сместени во прифатилиште, а некои од корисниците на твитер го споделиле го споделиле текстот на Ројтерс во кој се наведува дека во Карачи во 2016 година се убиени повеќе од 700 кучиња. Фотографијата со кучињата исто така се наоѓа во овој текст.

„Фотографијата која сте ја искористиле според моето мислење е злочин, но не од Русија“ – напишал еден корисник на оваа социјална мрежа.

 

Украина: Време е за “деокупација“ на Крим

Киев, после продолжувањето на санкциите на ЕУ спрема Русија, треба да премине на “деокупација“ на Крим, изјави министерот за внатрешни работи на Украина, Павел Климкин.

„Им благодарам на нашите пријатели во ЕУ за продолжувањето на “кримските“ санкции на уште една година. Важно е во списокот да се внесат и одговорните за масовните кршења на човековите права на окупираниот полуостров и за изградбата на мостот преку Керчкиот проток. Треба да се премине од политика на “непризнавање“ на “деокупација“.

Претходно е соопштено дека рестриктивните мерки на Европската унија за Крим се продолжени на уште една година.

 

притисни ентер