Осмомартовскиот концерт на Филхармонијата под палката на Елена Митревска

Пригодно за 8 Март, концертот на Филхармонијата в четврток е насловен „Женски приказни“ и ќе настапат две дами – солист ќе биде руската пијанистка Олга Шепс, а оркестарот ќе го води младата диригентка Елена Митревска. Во Скопје таа ќе дојде од Овиедо каде што од 2016 е ангажирана како хор-мајстор во операта во тој шпански град.
Митревска дипломирала на Одделот за музичка теорија и педагогија на Факултетот за музичка уметност во Скопје во 2008 и продолжила во Виена на Универзитетот за музика и изведувачки уметности каде дипломирала - најпрвин хорско диригирање, а потоа и оркестарско диригирање заедно со престижниот Виенски камерен оркестар. За време на студиите активно работела како диригент на неколку хорови во Виена и го основала ансамблот „Глезум” со кој во 2013 ги изведува Чичестер псалмите од Леонард Бернштајн.

Уште од почетокот на студиите е редовен член на хорот „Арнолд Шенберг“ каде од 2012 година работи и како асистент на концертните, но и на оперските проекти во Theater an der Wien. Има настапувано во престижни сали, како Musikverein, Wiener Konzerthaus, Suntory Hall, KKL и соработка со диригенти како Николаус Харнонкур, Клаудио Абадо, Бернард Хаитинк, Сајмон Ратл, Рене Јакобс... Во 2014-та ја добила наградата „Ервин Ортнер“ за значајни достигнувања во областа на хорското диригирање во Австрија, а во 2015-та го презела уметничкото раководство на хорската и оркестарска музичка работилница во Хинтершмидинг, Германија.

Македонското деби како диригент Елена Митревска го имаше во 2015 година со Камерниот оркестар на Музичка младина на „Охридско лето“ и на „Скопско лето“. В четврток таа ќе раководи со концертот на кој оркестарот на Македонската филхармонија ќе изведе две дела од Бетовен - Концерт за пијано и оркестар бр. 3 и Увертирата „Леонора“ бр. 3, како и „Арлезијанка“ - свити 1 и 2 од Жорж Бизе.

Дали првпат ќе го водите оркестарот на Македонската филхармонија и како дојде до оваа соработка?

Да, со овој концерт ќе имам можност првпат да соработувам со Македонската филхармонија. Откако ме покани управата, ми ја објасни тематиката и идејата, прифатив со огромно задоволство.

Како средношколка и студент во Македонија бев верна публика на концертите во Домот на Армијата и сега ми е доверена можноста да застанам пред нив и да музицираме заедно во новата концертна сала.

Програмата за концертот на 8 Март е соодветно насловена: „Женски приказни“. Има ли некоја заедничка симболика во трите композиции избрани за настапот?

Апсолутно. Главната симболика за овој ден ја носи увертирата „Леонора“ од Бетовен. Токму оваа (третата) увертира, која ќе ја изведеме на концертот во четврток, успева да ја прераскаже единствената Бетовенова опера „Фиделио“, каде Леонора е хероината која го спасува својот сакан.

Третиот концерт за пијано од Бетовен (исто револуционерен од повеќе аспекти) одговара во тематиката на концертот. За крај ќе изведеме еден колаж од двете свити од сценската музика „Арлезијанка“ од Жорж Бизе. Сигурна сум дека публиката ќе ужива во сите три дела.

Сте соработувале ли претходно со руската пијанистка Олга Шепс која ќе биде солист на вечерта и што може да очекува македонската публика в четврток?

Со Олга Шепс ќе имам чест да соработувам првпат во Скопје. Досега имав можност да слушнам неколку нејзини концерти и снимки на интернет и, според нејзината биографија и искуство, се работи за една исклучително талентирана млада пијанистка на која и претстои голема кариера.

Сите три дела претставуваат една честитка и ода на денот на жената. Мислам дека нема поубав начин да се прослави овој ден, освен со музика.

Диригирањето овде се смета за, главно, машка професија. Зошто избравте да бидете диригент и дали е тешко да се води цел оркестар?

Пред неколку децении и свирењето во оркестар се сметало за машка професија. Меѓутоа времињата се менуваат. Инструменталистки и диригентки постоеле отсекогаш. За жал, сè уште сме во една долга преодна фаза, каде полека, но сигурно се рушат одредени стереотипи. Предиспозициите, квалитетите, љубовта и страста кон диригирањето може да ги поседува секоја личност, без разлика на родот. Тоа го докажуваат диригентките како во светот, така и во Македонија. Јас лично, уште од мала возраст како член на разни хорови во Македонија, имав голема желба да станам хорски диригент. Откако почнав со студиите во Виенскиот музички универзитет, решив да ги завршам двете насоки, хорското и оркестарското диригирање.

Секој диригент треба да биде свесен дека почитта кон секој индивидуалец од еден огромен колектив наречен оркестар е првиот чекор кон успешна соработка. Колку повеќе давате, толку и ќе добиете. Се работи за заемна, прво човечка, па потоа и музичка комуникација. /МИА

Сијарто: Комесарот на ОН и објави војна на унгарската влада

Високиот комесар на ОН за човекови права, Зеид Раад ал-Хусеин и објави војна на унгарската влада затоа што сака да ги заштити граѓаните на Унгарија од илегалната миграција.

Тоа го изјави унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто.

Ал-Хусеин денеска на отворањето на 38. Седница на Светскиот совет за човекови права ја критикуваше имиграционата политика на Америка, Кина, Мјанмар и Унгарија.

Комесарот на ОН ја критикуваше Унгарија поради законот против активностите на милијардерот Џорџ Сорос со кои се наметнуваат рестрикции на организациите кои им помагаат на бегалците и ги казнуваат групите за заштита на човековите права на границите.

Шефот на унгарската дипломатија изјавил дека илегалната миграција е прашање на национална безбедност и навел дека во последните три години загинале повеќе од 330 луѓе, а повеќе од 1.300 се повредени во Европа “во нападите на терористите со мигрантско потекло“.

Фотографијата со која “Русите“ го шокираа светот не е од Русија (фото)

Фотографијата која го обиколи светот, а на која се наоѓаат десетици мртви кучиња, била направена во Пакистан, а не во Русија, како што тврделе многумина.

Шокантната фотографија направена е во Карачи во 2016 година, а кучињата биле убиени за да се намали бројот на животните на улиците, пишува „Раша тудеј“.

Сепак, пред почетокот на Светското првенство во фудбал многумина беа загрижени за кучињата скитници во Русија, тврдејќи дека Русите ги убиваат.

 

Корисниците на социјалните мрежи ја споделувале фотографијата мислејќи дека е направена во Русија.

Меѓутоа, фотографијата на која има повеќе од 50 мртви кучиња е направена пред две години во Пакистан.

Заменик премиер Витали Мутко навел дека животните биле уловени и сместени во прифатилиште, а некои од корисниците на твитер го споделиле го споделиле текстот на Ројтерс во кој се наведува дека во Карачи во 2016 година се убиени повеќе од 700 кучиња. Фотографијата со кучињата исто така се наоѓа во овој текст.

„Фотографијата која сте ја искористиле според моето мислење е злочин, но не од Русија“ – напишал еден корисник на оваа социјална мрежа.

 

Украина: Време е за “деокупација“ на Крим

Киев, после продолжувањето на санкциите на ЕУ спрема Русија, треба да премине на “деокупација“ на Крим, изјави министерот за внатрешни работи на Украина, Павел Климкин.

„Им благодарам на нашите пријатели во ЕУ за продолжувањето на “кримските“ санкции на уште една година. Важно е во списокот да се внесат и одговорните за масовните кршења на човековите права на окупираниот полуостров и за изградбата на мостот преку Керчкиот проток. Треба да се премине од политика на “непризнавање“ на “деокупација“.

Претходно е соопштено дека рестриктивните мерки на Европската унија за Крим се продолжени на уште една година.

 

притисни ентер