Филипче: Владата целосно го презема финансирањето на превентивните програми за ХИВ и туберкулоза

Република Македонија ќе биде домаќин на бордот на Глобалниот фонд кој годинава ќе се одржи на 8 и 9 мај.
Од Глобалниот фонд го препознаа лидерството на нашата земја во регионот како земја која целосно го презема финансирањето на превентивните програми за ХИВ и туберкулоза од Глобалниот фонд. Одлуката едногласно беше донесена пред неколку недели на состанок на Управниот одбор на Глобалниот фонд.

Ова денеска го истакна министерот за здравство Венко Филипче, кој учествуваше на регионалната консултативна средба за обезбедување одржливост на сервисите за ХИВ и туберкулоза. Потенцира дека се предвидени средства во износ од 90 милиони денари и тие се доволни програмите да продолжат така како што беа спроведувани досега за превенција, дијагноза и третман.

Владата, посочи министерот, стави акцент и огромен фокус на оваа проблематика, најде средства во националниот Буџет и целосно го презема финансирањето на програмата која беше финансирана од Глобалниот фонд од 2004 година, а ги опфаќа превенцијата, дијагностиката и лекувањето на ХИВ/СИДА и туберкулоза.

- Како Министерство за здравство ги препознавме граѓанските организации како клучни партнери во натамошна имплементација на овој проект со оглед на нивното огромно искуство и директниот контакт со целните групи. Објавивме два јавни повика од кои вториот на почетокот на овој месец и веќе на 28 февруари ќе ги потпишеме договорите со 15 граѓански организации кои се пријавија за финансирање од нашиот национален Буџет, рече Филипче.

Додаде дека во Република Македонија има исклучително ниска стапка на ХИВ дури и во најризичните групи што, како што рече, се должи на исклучително добра соработка меѓу националните владини институции и невладиниот сектор.

Претставникот на платформата за ХИВ, Христијан Јанкулоски рече дека вкупниот буџет за програмите за ХИВ за годинава е 95 милиони денари од кои 47 милиони денари се за превентивните програми кои ќе ги имплементираат 15 здруженија, околу 43 милиони денари се за комплетната програма за луѓето кои се на третман за ХИВ, а остатокот од средствата се за Институтот за јавно здравје, центрите за јавно здравје кои се поврзани со мониторинг, евалуација на овие програми.

Претседавачот на Управниот одбор на Глобалниот фонд за борба против СИДА, маларија и туберкулоза од Женева, Аида Куртовиќ рече дека одржувањето на состанокот на Глобалниот фонд во мај во Скопје е на еден начин признание на Република Македонија за лидерската улога и големата работа која е направена во соработката не само со невладините организации, туку и во транзицијата и одржливоста на програмите за борба против ХИВ/СИДА и туберкулоза во Македонија.

- Денеска имаме состанок на осум земји од регионот на Југоисточна Европа кои дискутираат како со заеднички напори можеме повеќе да направиме во борбата против ХИВ/СИДА и како со заеднички напори на владиниот и невладиниот сектор можеме целата наша досегашна работа да ја направиме одржлива и да се задржи ниската стапка на заболување од ХИВ. Се надевам дека резултатот од оваа напорна работа ќе биде презентиран на почетокот на идната година со имплементација на заедничката регионална програма во земјите од Југоисточна Европа, додаде Куртовиќ. /МИА

Вељаноски замина од Кривичниот суд

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски, кој попладнево беше приведен за настаните од 27 април, замина од Кривичниот суд во Скопје.

По излегувањето од судот, Вељаноски кусо изјави дека не е еден од организаторите на настаните од 27 април.

– Десет години сум бил претседател на Собрание и јас да бидам организатор на настаните. Срамота, изјави кусо Вељаноски.

Доцна попладнево, Основното јавно обвинителство соопшти дека под истрага се пет лица кои се сомничат дека се организатори на настаните од 27 април. Тие се товарат дека сториле кривично дело „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста". 

Обвинителството гони пет лица како организатори за настаните од 27 април

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција  вечерва преку соопштение информира дека под истрага се пет лица кои се сомничат дека се организатори на настаните од 27 април.

Тие се товарат дека сториле кривично дело „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста".

Како што се наведува во соопштението, наодите од предистражната постапка укажале дека осомничените на почетокот на 2017 година подготвиле и реализирале план со намера да оневозможат мирно примопредавање на власта. За таа цел, ги организирале и материјално ги поддржале масовните протести, најпрвин пред Државната изборна комисија, а потоа и протестите на движењето „За заедничка Македонија" кои кулминираа со насилното влегување во Собранието на 27 април.

– Осомничените како организатори ја вклучиле севкупната партиска структура и материјални средства за исполнување на целта и овозможиле континуирано намалување на бројот на полициски службеници за обезбедување на протестите. Со намера да го загрозат уставниот поредок и безбедноста, критичниот ден организирале непречено влегување на народните маси во законодавниот дом, вклучиле патриотски здруженија и ангажирале лица за извршување на насилство. Воедно од седиштето на политичка партија континуирано го мобилизирале членството на партијата од Скопје и другите градови. Во исто време, еден од осомничените со возило, сопственост на Управата за безбедност и котраразузнавање, донел огнено оружје и панцирни елеци пред Собранието на Република Македонија што биле наменети за лица што протестираат и имаат искуство во ракување со оружје. Со овие активности осомничените предизвикале чувство на несигурност, загрозување и страв кај граѓаните, се вели во соопштението.

Од страна на надлежен јавен обвинител доставен е предлог за определување мерка притвор за осомничените.​

За вмешаност во настаните од 27 април попладнево беше приведен поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски, а покрај него, како што објавија дел од медиумите, приведени се и поранешните министри за транспорт и врски и за труд и социјална политика Миле Јанакиески и Спиро Ристоски. 

Амбасадата на Јапонија ја прославува 25-годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи со Република Северна Македонија

Со потпишување на грант-договори во вредност од над 430 илјди евра вечерва Амбасадата на Јапонија во Скопје ја прославува 25-годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи со Република Северна Македонија.

Ова е најголемата годишна сума доделена од Грант-програмата за мали проекти, а корисници ќе бидат три јавни здравствени установи, три образовни институции и три јавни комунални претпријатија од шест региони во државата.

Во областа на здравството ќе бидат реновирани Општата болница во Кавадарци и Здравствениот дом во Македонски Брод, а ќе се набават и амбулантни возила за Здравствениот дом во Велес.

Во делот на образованието планирано е реновирање на градинката „Цветови" во општина Штип, реновирање на училиштето „Браќа Миладиновци" во Добрушево во општина Могила, како и средства за греење во подрачното улилиште „Гоце Делчев" во село Долни Дисан во општина Неготино.

Дел од средствата што ги доделува Јапонската амбасада ќе бидат искористени и за набавка на возила за комунални услуги за три јавни претпријатија во Валандово, Крива Паланка и Виница.

На церемонијата на потпишување присуствуваа амбасадорката на Јапонија Кеико Ханеда, министерот за здравство Венко Филипче, министерот за образование и наука Арбер Адеми, министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу и заменик-министерот за труд и социјална политика Ѓонул Бајрактар.

По потпишувањето на договорите организиран е прием на кој е најавено обраќање на јапонската амбасадорка и министерот за надворешни работи Никола Димитров.

Од 1996 година Јапонија преку Грант-програмата за мали проекти има инвестирано над 6,6 милиони евра со кои се реновирани и опремени повеќе од 66 училишта, 44 јавни здравствени установи и набавени се 27 специјализирани возила за јавните комуналните претпријатија и противпожарните служби. /MИА

притисни ентер