Измислен робот што отвора врати (ВИДЕО)

Компанијата Boston Dynamics промовираше робот што личи на куче и знае да отвори врата .
Роботот оди на четири нозе и има вградена ,,рака “ што лесно може да отвори врата .

Сепак , засега роботот не може  да ракува со клучеви или да провалува низ врата .

Достигнувањето се должи на сложениот механизам кој во целост  го копира движењето на човечката рака пти отворањето врати .

Овие хороскопски знаци владеат со светот! 4 најмоќни, проверете дали сте помеѓу нив

Секој има своја личност и карактер, без оглед на хороскопски знак. Астролозите наоѓаат заеднички особини кај луѓето родени во ист знак.

Можеби збучи како генерализација, но кога малку подобро ќе погледнете околу вас ќе воочите сличност кај исти знаци.

Некои од хороскопските знаци имаат посилен, интензивен карактер и личност од другите, што ги прави лидери и харизматични политичари или познати личности. Значи, овие знаци се сметаат за „помоќни“ во општествена смисла, што не значи дека генерално хороскопот е виновен за тоа.

Овен

Овните се еден од најмоќните знаци во Зодијакот. Тие се полни со енергија и виталност, со интензивен и авантуристички дух. Неуморни борци. Луѓето родени во знакот на Овен не се плашат од ништо, секогаш се подготвени да постават нови предизвици и да имаат лидерски став, што им дава голема самодоверба. Овните се бунтовни, ратоборни и импулсивни. Не се плашат да го споделуваат мислењето на било која тема, упорни се и тврдоглави. Тоа што Овните ги прави моќни е нивниот капацитет за лидерство, енергијата и недостаток од страв.

Познати луѓе кои се родени во знакот Овен:Јохан Себастијан Бах, Хари Худини, Чарли Чаплин и Лејди Гага.

Скорпија

Скорпиите имаат изразена силна личност, но се разликуваат од останатите знаци по нивните интензитет. Ова е особено видливо на емотивното ниво. Нивната постојана страст ги прави незапирливи додека не ги постигнат зацртаните цели. Луѓето во знакот Скорпија се доста критични и маат силен карактер Тие се ангажирани со нивните партнери .Многумина сметаат дека Скорпијата е најсилниот знак во зодијакот. Тоа што ги прави моќни Скорпиите е нивната решителност, константност и способност да ги постигнат нивните цели.

Познати личности родени во знакот Скорпија: Пабло Пикасо, Рајан Гослинг, Марија Антоанета, Кети Пери, Леонардо ди Каприо.

Рак

Иако се познати по ненадејни и брзи промени на расположението, Раковите исто така се и силни и упорни луѓе. Конкретно, тие се обично полни со самодоверба и луѓе кои веруваат во лична компетенција, што ги развива во амбициозни личности во професионалниот и сентименталниот живот. Луѓето родени во знакот Рак имаат големи очекувања од пријателите и партнерот, и се фалат со нивната голема искреност, дури и ако мора да ги повредат туѓите чувства. Тоа што Ракот го прави моќен знак е самодовербата, што им помага да добијат што и да посакаат како и нивните перфекционизам кој ќе им овозможи создавање на неверојатни работи.

Најпознати Ракови на сите времиња се : Густав Климт, Јулије Цезар, Мерил Стрип, Фрида Кало, Принц Вилијам.

Лав

Списокот го завршуваме со еден од најсилните хороскопски знаци - неговото величество Лавот. Нивната најистакната особина е нивниот доминантен карактер. Лавовите се родени лидери. Тие не се плашат од соочување со несреќи, а имаат големи способности да прават планови и стратегии кои им помагаат во постигнувањето на целите. Силата е тоа што понекогаш го прави Лавот премногу горд, арогантен и тврдоглав. Тие се и еден од најатрактивните знаци во хороскопот. Особина која ги прави Лавовите еден од најмоќни знаци е нивната харизма.

Славни личност родени во знакот Лав:Барака Обама, Мадона, Луис Армстронг, Џеки Кенеди.

Сигурна смрт или не:Дали знаете колку далеку може да лета авион ако му откажат сите мотори?

Се случило еднаш...

Тоа што пилотите не го знаеле е дека горивото течело цело време на патот од Торонто до Лисабон. Кога откажал првиот мотор, донесена е одлука авионот принудно да слета на Азорски острови.

Не долго потоа откажал и вториот мотор, па екипажот, кој зад себе имал повеќе од 20 000 часа искуство, продолжил да едри во воздухот уште околу 120 километри. Авионот бил успешно приземјен, а инцидентот влегол во историјата како најдолгиот авионски лет без помош на мотор, пишува британски Телеграф.

Приказната за летот на компанијата Ер Трансат е потсетник дека дури и ако сите мотори откажат се уште постојат големи шанси патниците безбедно да слетаат на земја. Пилотот Патрик Смит во неговата книга "Cockpit Confidential"  објаснува дека без погон на моторите висина на летот на авионот на секој 16 километри оддалеченост опаѓа за околу 1,6 километри. Тоа значи дека патнички авион, кој во просек лета на 10 километри надморска височина, може да едри уште околу 100 километри пред да ја допре земјата. Сепак, брзината и аголот на понирањето не се секогаш исти.

Во 1982 година на летот на компанијата Бритиш ервејз од Окланд на Нов Зеланд кон Монт Галунгунг во Западна Јава во Индонезија, се случило да откажат сите четири мотори. Со однос на едрење од 15:1, екипажот сфатил дека на располагање имаат уште само 23 минути, пред да се удрат од земјата, а дека пред нив се наоѓа пат од 146 километри. Како што авионот се доближувал до Џакарта, каде требало принудно да слета, така ненадејно проработил прво едниот мотор, по него вториот, а тогаш и преостанатите два. Во инцидентот немало повредени. Смит наведува дека едрењето се одвива многу почесто од што патниците и се свесни за тоа.

-Процесот отприлика наликува како спуштање на автомобилот по удолница без притискање на педалата за гас“, појаснил.

Урнебесно! Го вклучил задниот бришач но не очекувал дека ќе се случи ова! (видео)

Речиси сите возачи чии автомобили имаат задни бришачи велат дека тоа навистина многу им значи.

Без оглед за која и да временска неприлика станува збор секако дека е полесно кога задното стакло е барем и малку почисто. Видливоста е подобра, а со самото тоа и возењето е полесно.

Сепак, изгледа дека не се сите возачи  вешти  во рачно монтирање на овие бришачи. На интернетот со години  кружи урнебесна снимка која ги насмеала сите кои ја погледнале. Некој кој возел зад возилото во снимката снимил како „совршено“ функционира бришачот на автомобилот  пред нив. И навистина, бришачот работи, но не за тоа за што е наменет. Погледнете ја снимката и ќе ви стане јасно на што мислиме:

притисни ентер