Вашингтон и Москва војуваат со преименување на улиците

Најновите „препукувања“ меѓу Москва и Вашингтон во стилот на Студената војна, од социјалната мрежа Твитер преминаа на „бојното поле“ односно со преименувањето на имињата на улиците, пишува американскиот печат.
Според информациите, станува збор за преименување на улици во Вашингтон и Москва, во кои се наоѓаат амбасадите на двете земји, при што целта е да се избере име кое претставува провокација за другата страна. Сепак, како што истакнува „Њујорк тајмс“ оваа „војна“ ја започнала Америка.

Така, потсетува весникот, на 10-ти јануари Советот на градот Вашингтон одлучил да го промени името на еден блок од авенијата „Висконсин“, каде што се наоѓа руската амбасада.

Било одлучено дека улицата каде што се наоѓа руското претставништво ќе го носи името „Борис Немцов“.

„Њујорк тајмс“ потсетува дека Немцов бил истакнат руски опозиционер и остар критичар на рускиот претседател Владимир Путин, кој беше застрелан пред Кремљ во февруари 2015 година.

Меѓутоа, и Москва имала одговор за ваквата провокација. Нивниот предлог за името на улицата на која се наоѓа американската амбасада во главниот град на Русија бил „Прв северноамерикански ќор-сокак“ (1 North American Dead End).

За волја на вистината тој предлог на „Твитер“ го изнел Михаил Дегтјаров, десничар во рускиот парламент, кој тврди дека московската комисија за именување улици ќе го разгледа неговиот предлог во текот на овој месец.

Деветмина штитеници загинаа во пожар во поправен дом (ВИДЕО)

Најмалку девет лица , меѓу кои и деца загинаа во пожар во привремениот поправен дом за малолетници во бразилскиот град Џојана.

Во пожарот има и десетина повредени . Пожарникарите ги поребаруваат просториите во потрага по повредени или загинати . Од центарот за малолетници нема потврда дали е тоа конечниот број и која е причината за избувнувањето на пожарот утрово околу 9 часот по локално време.

Не е познато ниту колку штитеници имало во центарот , кој се користи за времено сместување на малолетници додека е во тек судската постапка за нив или нивните блиски.

Словенија се врти кон десно – Јанша фаворит на изборите

Поранешниот премиер на Словенија е најголем фаворит на изборите што ќе се одржат на 3 јуни.

Според последните три анкети на десетина дена пред изборите , Словенската демократска партија е фаворит , а според некои дури и убедливо. Јанша за директен противник го има Лука Месец , роден 1987 година , кој е лидер на Левицата. Јанез Јанша , кој во времето кога Месец се родил , бил војник во ЈНА со него се пресметува на твитер. Тој го исмеа доаѓањето на ТВ дуел на Месец со Мерцедес споредувајќи го со ,,неговиот идол Тито , кој имаше 72 Мерцедеси”. Ваквата директна реторика очигледно е добро примена кај Словенците , кои не му замеруваат на Јанша ниту вртењето кон Унгарскиот модел на Виктор Орбан, пишуваат словенечките медиуми.

Тој деновиве му беше гостин на два предизборни митинзи. Второ и трето место на анкетата ги заземаат Социјалдемократите на Дејан Жидан , како и Листа на Марјан Шарц, новооснована партија , која што кон крајот на минатата година дури водеше на анкетите.

Позитивна Словенија на Зоран Јанковиќ потпиша договор за заеднички настап на изборите со Партијата на пензионерите, Десус на Карл Ерјавец , со кого ќе треба да го спречат повторното доаѓање на Јанша на власт.

Експлодираше камион полн со парфеми на автопатот Загреб- Белград (ВИДЕО)

Силна експлозија одекна на автопатот Загреб- Белград во близина на Пеќинци.

Камион со приколка полн со парфеми целосно изгоре во експлозијата на автопатот во правец кон Белград. За среќа возачот на време избегал и е неповрерден. Сообраќајот неколку часа беше во прекин и се формираа километарки колони возила.

Според очевидците , по првата силна експлозија имало и неколку послаби. Не е позната причината за запалувањето на камионот , кој целосно изгоре.

притисни ентер