Шпекулантите можат да ги уништат крипто-валутите

Шпекулативните инвеститори во крипто-валути имаат негативно влијание врз експериментирањето со новите технологии и може да ја уништат експерименталната вредност на дигиталните пари.
За ова предупреди Сопенду Моханти, финтех директор во централната банка на Сингапур.

„Шпекулантите и луѓето, кои заработуваат пари од шпекулација со крипто-валути (тргувајќи со нив – н.з.), негативно влијаат на целото експериментирање со крипто-валутите и ја уништуваат нивната вредност“, изјави Моханти.

Институцијата во моментов развива своја блокчеин технологија наречена „Проект Ubin“ и се очекува да заврши пробниот период со дигиталната верзија на сингапурскиот долар оваа година.

„Ова е клучен дел, затоа ќе продолжиме да експериментираме со оваа прекрасна технологија и долгорочно ќе најдеме начин на употреба“, уверен е Моханти.

Во проектот на сингапурската централна банка учествуваат голем број докажани банкарски гиганти, како Bank of America Merrill Lynch, Citi и Credit Suisse.

Блокчеин – технологијата која е во основата на виртуелните валути, се смета за најголемата предност на крипто-валутите. Таа запишува постојано нови рекорди на трансакции во децентрализирана мрежа.

Загриженоста во однос на шпекулативното тргување, исклучителната нестабилност и нелегалните активности поврзани со крипто-валутите, ги принудија регулаторните органи да го зајакнат притисокот на пазарот. Кина, Јужна Кореја, а веќе и Јапонија наметнаа сериозни ограничувања над трговијата со дигитални валути, за да се справат со шпекулациите во секторот. Тоа ги засили стравувањата дека трите држави се подготвуваат тотално да ја забранат трговијата со крипто-валути.

Деветмина штитеници загинаа во пожар во поправен дом (ВИДЕО)

Најмалку девет лица , меѓу кои и деца загинаа во пожар во привремениот поправен дом за малолетници во бразилскиот град Џојана.

Во пожарот има и десетина повредени . Пожарникарите ги поребаруваат просториите во потрага по повредени или загинати . Од центарот за малолетници нема потврда дали е тоа конечниот број и која е причината за избувнувањето на пожарот утрово околу 9 часот по локално време.

Не е познато ниту колку штитеници имало во центарот , кој се користи за времено сместување на малолетници додека е во тек судската постапка за нив или нивните блиски.

Словенија се врти кон десно – Јанша фаворит на изборите

Поранешниот премиер на Словенија е најголем фаворит на изборите што ќе се одржат на 3 јуни.

Според последните три анкети на десетина дена пред изборите , Словенската демократска партија е фаворит , а според некои дури и убедливо. Јанша за директен противник го има Лука Месец , роден 1987 година , кој е лидер на Левицата. Јанез Јанша , кој во времето кога Месец се родил , бил војник во ЈНА со него се пресметува на твитер. Тој го исмеа доаѓањето на ТВ дуел на Месец со Мерцедес споредувајќи го со ,,неговиот идол Тито , кој имаше 72 Мерцедеси”. Ваквата директна реторика очигледно е добро примена кај Словенците , кои не му замеруваат на Јанша ниту вртењето кон Унгарскиот модел на Виктор Орбан, пишуваат словенечките медиуми.

Тој деновиве му беше гостин на два предизборни митинзи. Второ и трето место на анкетата ги заземаат Социјалдемократите на Дејан Жидан , како и Листа на Марјан Шарц, новооснована партија , која што кон крајот на минатата година дури водеше на анкетите.

Позитивна Словенија на Зоран Јанковиќ потпиша договор за заеднички настап на изборите со Партијата на пензионерите, Десус на Карл Ерјавец , со кого ќе треба да го спречат повторното доаѓање на Јанша на власт.

Експлодираше камион полн со парфеми на автопатот Загреб- Белград (ВИДЕО)

Силна експлозија одекна на автопатот Загреб- Белград во близина на Пеќинци.

Камион со приколка полн со парфеми целосно изгоре во експлозијата на автопатот во правец кон Белград. За среќа возачот на време избегал и е неповрерден. Сообраќајот неколку часа беше во прекин и се формираа километарки колони возила.

Според очевидците , по првата силна експлозија имало и неколку послаби. Не е позната причината за запалувањето на камионот , кој целосно изгоре.

притисни ентер