Охрид одбележува 50 години од првото скијање на Галичица

Охрид одбележа педесет години од првото скијање на Галичица. Охридските планинари се потстија на далечната 68-ма, кога неколкумина ентузијасти со скромна опрема и дрвени скии го освија врвот Магаро и спуштајќи се по падините, покажаа дека на Галичица има услови за зимски спортови.
Охрид одбележа педесет години од првото скијање на Галичица. Група млади планинари предводени од охридскиот алпинист Љупчо Поп Стефанија деновиве се искачија на снежната планина и скијаа во чест на покојниот колега  Миле Битрак.

Во далечната 1968 година со скромна опрема,војнички чизми и  дрвени скии  неколкумина охриѓани за прв пат го освоија врвот Магаро и докажаа дека на планината има услови за зимски спортови.

- Со  Миле Битрак и Леко Радич со многу скромна опрема се искачивме на врвот Магаро и од таму од северната страна се спуштивме така што за тоа време беше своеврсно едно првично качување дотогаш немало не сме слушнале дека пред нас  некој го направил тоа, вели Љупчо Поп Стефанија поранешен аплинист.

Во тогашно време  двајцата охридски алпинисти со силната љубов кон планината ги искачиле Монт Блан, врвот на  Андите и  ги освоиле речиси сите европски врвови.

- Имавме многу потфати овде некаде, моето искуство е некаде околу 150 алпинистички смерови и освоени скоро сите повисоки врвови на Балканот така оставивме, да речам се создаде една скромна традиција во Охрид за планинарење, додава Поп Стефанија.

Двајцата охриѓани беа  основоположници на почетоците на  скијањето во Охрид и изградбата на Планинарскиот дом во седумдесетитет години, кој откако изгоре замреа зимските спортови во градот.

Со овој чин охридските планинари упатија апел до надлежните да се врати сјајот на Галичица и  таа повторно да биде достапна за скијање.


Ниту фановите не и веруваат на Ники дека е во врска со Еминем (ВИДЕО)

Ники Минаж објави дека е воврска со Еминем , иако популарниот рапер уште молчи.

Ники Минаж на својот Инстаграм објави ивидео во кое рапува дека е во врска со Еминем. Откако е објавена нејзината песна ,, Big Bank” , Ники на Инсаграм го спомна Еминем , по што еден од фановите ја праша дали е бво врска со него.

На тоа Ники одговори потврдно , што предизвика бројни реакции не само кај фановите , туку и во музичкиот свет. Повеќето се скептични и сметаат дека станува збор за рекламен трик за промоција на нејзината нова песна , уште повеќе поради тоа што Еминем не се огласил на оваа вест.  

На аукција најстарите вина на светот – цена и до 20 000 евра

На аукција во Франција утре ќе се најдат три шишиња жолто вино ,,Арбоа” од 1774 година.

Тоа се смета за најстаро сочувано вино на светот.  Аукциската куќа ,, Jura Encheres” по шише проценува дека вредат меѓу 15 000 и 20 000 евра. ,,Експертите во 1994 го дегустирале ова вино и му дале оценка 9,4 од можни 10 поени,рече аукционерот Филип Етјеван пред наддавањето што ќе се одржи утре.

Слични вакви шишиња на аукција во 2011 достигнаа 57 000 евра. Виното  “Vin Jaune” во шишиња од 87 центилитри се произведени од винарот Анатол Версел ,а грозјето е собрано од лозјата што му припаѓале на кралот Луј XVI.

Од тогаш виното е чувано во визба во амлото место Арбоа на границата со Швајцарија. На аукцијата во местото Лон ле Суниер , што се наоѓа во близина на визбата, ќе се продаваат вкупно 102 вина од регионот Арбоа , меѓу кои и од поново производство  , од 1811 година.

Стјуард направи забава за паметење (ВИДЕО)

Стјуард им приреди забава на патниците на Рајан Ер на летот од Џенова до Борнмут.

Стјуардот Паоло , откако со колегите им подели освежување на патниците , на неколку минути пред слетувањето заигра на пената на Бритни Спирс ,,Toxic”.Настапот го почна со соблекување на палтото , а потоа продолжи да игра до крајот на песната. Патниците , пријатно изненадени , го снинмаа невообичаениот настап.

,, Забавата ни ја најавија преку микрофон . Не можев да поверувам . Тоа се моменти што не ги гледаш од прва рака , туку само на интернет. На сите им се допадна , на крајот сите аплаудиравме .”изјави една од патничките.

притисни ентер