Милион евра за санирање на покривите на институциите

Министерството за култура ја објави годишната програма и резлтатите од конкурсот за проекти од национален интерес за 2018 година.
Годинава оценка на министерството е дека има зголемен интерес за културни проекти но при одлучувањето комисиите се раководеле по принципот за правичност и децентрализација на културата со особен акцент на проекти кои градат едно општество за сите.

Вкупно добиени се над 5 илјади пријави или за споредба во 2016 пристигнале 1556 во 2017 1593 проекти што според министерството покажува зголемена доверба.. Од пристигнатите апликации министерството одобрило 50% а за поголема транспаретност листите на одобрените проекти ќе бидат објавени на веб страната на министерството за култира.

Во музичко сценската дејност обезбедени се средства за издавање на 40 носачи на звук и за подршка на околу 150 концерти и за сите позначајни фестивали.

Со посебна програма министерството ќе ги реконструира покривите на 20 објекти кои прокиснуваат за што се обезбедени еден милион евра.


Враќањето на архивот во старата установа засега не е опција бидејки таму се направени корекции на зградата од ново вселената инстутуција заради што интензивно се бара локација каде би се преселел архивот. 


Деветмина штитеници загинаа во пожар во поправен дом (ВИДЕО)

Најмалку девет лица , меѓу кои и деца загинаа во пожар во привремениот поправен дом за малолетници во бразилскиот град Џојана.

Во пожарот има и десетина повредени . Пожарникарите ги поребаруваат просториите во потрага по повредени или загинати . Од центарот за малолетници нема потврда дали е тоа конечниот број и која е причината за избувнувањето на пожарот утрово околу 9 часот по локално време.

Не е познато ниту колку штитеници имало во центарот , кој се користи за времено сместување на малолетници додека е во тек судската постапка за нив или нивните блиски.

Словенија се врти кон десно – Јанша фаворит на изборите

Поранешниот премиер на Словенија е најголем фаворит на изборите што ќе се одржат на 3 јуни.

Според последните три анкети на десетина дена пред изборите , Словенската демократска партија е фаворит , а според некои дури и убедливо. Јанша за директен противник го има Лука Месец , роден 1987 година , кој е лидер на Левицата. Јанез Јанша , кој во времето кога Месец се родил , бил војник во ЈНА со него се пресметува на твитер. Тој го исмеа доаѓањето на ТВ дуел на Месец со Мерцедес споредувајќи го со ,,неговиот идол Тито , кој имаше 72 Мерцедеси”. Ваквата директна реторика очигледно е добро примена кај Словенците , кои не му замеруваат на Јанша ниту вртењето кон Унгарскиот модел на Виктор Орбан, пишуваат словенечките медиуми.

Тој деновиве му беше гостин на два предизборни митинзи. Второ и трето место на анкетата ги заземаат Социјалдемократите на Дејан Жидан , како и Листа на Марјан Шарц, новооснована партија , која што кон крајот на минатата година дури водеше на анкетите.

Позитивна Словенија на Зоран Јанковиќ потпиша договор за заеднички настап на изборите со Партијата на пензионерите, Десус на Карл Ерјавец , со кого ќе треба да го спречат повторното доаѓање на Јанша на власт.

Експлодираше камион полн со парфеми на автопатот Загреб- Белград (ВИДЕО)

Силна експлозија одекна на автопатот Загреб- Белград во близина на Пеќинци.

Камион со приколка полн со парфеми целосно изгоре во експлозијата на автопатот во правец кон Белград. За среќа возачот на време избегал и е неповрерден. Сообраќајот неколку часа беше во прекин и се формираа километарки колони возила.

Според очевидците , по првата силна експлозија имало и неколку послаби. Не е позната причината за запалувањето на камионот , кој целосно изгоре.

притисни ентер