„Бог на масакрот“ нова премиера на штипскиот Народен театар

„Бог на масакрот“ од француската писателка Јасмина Реза, а во режија на Нела Витошевиќ е новата театарска претстава, која утре премиерно ќе се изведе во штипскиот Народен театар.
Витошевиќ на денешната прес-конференција вели дека  „Бог на масакрот“ е драма со комични елементи, во која актерите бараат решение на проблемите, со кои, секојдневно се соочува  современиот човек. Таа истакна дека текстот е поставува безброј пати, а ги има добиено и сите европски и светски награди.

-Претставата практично почнува од две деца кои се степале во еден парк, односно во школски двор и едното од децата завршило со повреда на двата заба и од таа причина родителите на двете деца се среќаваат на еден цивилизиран начин, да разговараат околу конфликтот на децата. Авторката она што го отвара како еден од најбитен аспект во претставата, а тоа е што последиците ние ги живееме од западниот капитализам. Во кој што владее правило на посилниот и во кој што отуѓеноста заемала главен примат во современиот свет, вели Витошевиќ.

Директорот на Националната установа Центар за култура (НУЦК) „Ацо Шопов“-Штип, Никола Ристов вели дека е презадоволен од ангажманот на режисерката и на актерите и очекува голем успех и со оваа претстава.

Во претставата играат актерите Драгана Костадиновска, Милорад Ангелов, Сања Арсовска и Ефтим Трајчов- Ѓаурски, а кои на денешната прес конферернција посочија дека ќе биде вистинско освежување за штипската публика. /МИА

Деветмина штитеници загинаа во пожар во поправен дом (ВИДЕО)

Најмалку девет лица , меѓу кои и деца загинаа во пожар во привремениот поправен дом за малолетници во бразилскиот град Џојана.

Во пожарот има и десетина повредени . Пожарникарите ги поребаруваат просториите во потрага по повредени или загинати . Од центарот за малолетници нема потврда дали е тоа конечниот број и која е причината за избувнувањето на пожарот утрово околу 9 часот по локално време.

Не е познато ниту колку штитеници имало во центарот , кој се користи за времено сместување на малолетници додека е во тек судската постапка за нив или нивните блиски.

Словенија се врти кон десно – Јанша фаворит на изборите

Поранешниот премиер на Словенија е најголем фаворит на изборите што ќе се одржат на 3 јуни.

Според последните три анкети на десетина дена пред изборите , Словенската демократска партија е фаворит , а според некои дури и убедливо. Јанша за директен противник го има Лука Месец , роден 1987 година , кој е лидер на Левицата. Јанез Јанша , кој во времето кога Месец се родил , бил војник во ЈНА со него се пресметува на твитер. Тој го исмеа доаѓањето на ТВ дуел на Месец со Мерцедес споредувајќи го со ,,неговиот идол Тито , кој имаше 72 Мерцедеси”. Ваквата директна реторика очигледно е добро примена кај Словенците , кои не му замеруваат на Јанша ниту вртењето кон Унгарскиот модел на Виктор Орбан, пишуваат словенечките медиуми.

Тој деновиве му беше гостин на два предизборни митинзи. Второ и трето место на анкетата ги заземаат Социјалдемократите на Дејан Жидан , како и Листа на Марјан Шарц, новооснована партија , која што кон крајот на минатата година дури водеше на анкетите.

Позитивна Словенија на Зоран Јанковиќ потпиша договор за заеднички настап на изборите со Партијата на пензионерите, Десус на Карл Ерјавец , со кого ќе треба да го спречат повторното доаѓање на Јанша на власт.

Експлодираше камион полн со парфеми на автопатот Загреб- Белград (ВИДЕО)

Силна експлозија одекна на автопатот Загреб- Белград во близина на Пеќинци.

Камион со приколка полн со парфеми целосно изгоре во експлозијата на автопатот во правец кон Белград. За среќа возачот на време избегал и е неповрерден. Сообраќајот неколку часа беше во прекин и се формираа километарки колони возила.

Според очевидците , по првата силна експлозија имало и неколку послаби. Не е позната причината за запалувањето на камионот , кој целосно изгоре.

притисни ентер