“Норвешките јајца“ изгубени во преводот

Протеините и минералите за спортистите се секако неопходни во исхраната, но понекогаш се случува и со нив да претера.
Токму тоа се случило со норвешките спортисти кои пред неколку дена допатуваа на ЗОИ во Јужна Кореја.

Како во романот на нивниот сограѓанин, популарниот норвешки писател Ерленд Лу, „Мирни денови во Миксинг Парт“ чии главни ликови се впуштаат во конверзација со сопствениците на куќата, која сакаат да ја изнајмат во Гармиш Партенкирхен користејќи програма за преведување, готвачот на норвешките олимпијците го употреби Гугл преведувачот за да ги нарача неопходните намирници.

Во обидот својата нарачка да ја преведе со помош на Гугл Транслејт, наместо планираните 1.500 на вратата од неговата кујна стигнале 15.000 кокошкини јајца!

И покрај тоа што веднаш се обидел да се “извади“ на лошиот превод, по се изгледа готвачот Стале Јохансен сепак по грешка впишал една нула повеќе.

Во обидот да разјасни како можело да дојде до оваа грешка, новинарот на „Би-Би-Си“, Кореецот Дејвид Кан напишал дека во неговата земја се користи поинаков систем на броење и запишување на броеви, па така самата грешка при внесувањето на бројот можела да доведе до конфузија.

И покрај тоа што норвешкиот олимписки тим брои 109 спортисти. 15.000 јајца се навистина голема количина која самите не можат да ја потрошат, па продавач, за сеќа, прифатил вишокот од 13.500 јајца да го прими назад, изјави Јохансен за норвешкиот весник „Афтенпостен“.

Овој симпатичен случај “на изгубени во преводот“ го привлече вниманието на светските медиуми.


Ниту фановите не и веруваат на Ники дека е во врска со Еминем (ВИДЕО)

Ники Минаж објави дека е воврска со Еминем , иако популарниот рапер уште молчи.

Ники Минаж на својот Инстаграм објави ивидео во кое рапува дека е во врска со Еминем. Откако е објавена нејзината песна ,, Big Bank” , Ники на Инсаграм го спомна Еминем , по што еден од фановите ја праша дали е бво врска со него.

На тоа Ники одговори потврдно , што предизвика бројни реакции не само кај фановите , туку и во музичкиот свет. Повеќето се скептични и сметаат дека станува збор за рекламен трик за промоција на нејзината нова песна , уште повеќе поради тоа што Еминем не се огласил на оваа вест.  

На аукција најстарите вина на светот – цена и до 20 000 евра

На аукција во Франција утре ќе се најдат три шишиња жолто вино ,,Арбоа” од 1774 година.

Тоа се смета за најстаро сочувано вино на светот.  Аукциската куќа ,, Jura Encheres” по шише проценува дека вредат меѓу 15 000 и 20 000 евра. ,,Експертите во 1994 го дегустирале ова вино и му дале оценка 9,4 од можни 10 поени,рече аукционерот Филип Етјеван пред наддавањето што ќе се одржи утре.

Слични вакви шишиња на аукција во 2011 достигнаа 57 000 евра. Виното  “Vin Jaune” во шишиња од 87 центилитри се произведени од винарот Анатол Версел ,а грозјето е собрано од лозјата што му припаѓале на кралот Луј XVI.

Од тогаш виното е чувано во визба во амлото место Арбоа на границата со Швајцарија. На аукцијата во местото Лон ле Суниер , што се наоѓа во близина на визбата, ќе се продаваат вкупно 102 вина од регионот Арбоа , меѓу кои и од поново производство  , од 1811 година.

Стјуард направи забава за паметење (ВИДЕО)

Стјуард им приреди забава на патниците на Рајан Ер на летот од Џенова до Борнмут.

Стјуардот Паоло , откако со колегите им подели освежување на патниците , на неколку минути пред слетувањето заигра на пената на Бритни Спирс ,,Toxic”.Настапот го почна со соблекување на палтото , а потоа продолжи да игра до крајот на песната. Патниците , пријатно изненадени , го снинмаа невообичаениот настап.

,, Забавата ни ја најавија преку микрофон . Не можев да поверувам . Тоа се моменти што не ги гледаш од прва рака , туку само на интернет. На сите им се допадна , на крајот сите аплаудиравме .”изјави една од патничките.

притисни ентер