Струмичани многу читаат, но заборават да ги вратат книгите

Во библиотеката „Благој Јанков Мучето“ во Струмица членуваат околу 3.000 љубители на пишаниот збор. Интересот за зачленување од година во година расте, а огромниот книжен фонд го користат читатели на возраст од четири до 85 години.
-Најмладиот запишан читател ни е на четири годишна возраст, а најстариот, учителка во пензија, е на возраст од 85 години, информира директорката Тања Гошева.

Според нејзина оценка Струмичани дефинтивно сакаат да читаат, а причината за тоа е во традицијата која опстојува со децении, но и на способноста на тимот кој работи во библиотеката.

-Ние како библиотека се трудиме секогаш да ги купиме најновите наслови на барање на читателите, но и тоа што ние ќе оцениме дека треба да го купиме како најнови изданија на издавачите. Се трудиме да ги следиме модерните текови на издаваштвото и постојано купуваме книги и го обновуваме книжниот фонд, вели директорката Гошева.

Една од причините за зголемување на бројот на членовите во Библиотеката „Благој Јанков Мучето“ е и воведувањето на така наречениот „фамилијарен упис“.

Годишната членарина за една година изнесува 250 денари, но доколку од едно семејство се зачленат тројца тогаш имаат можност тоа да го направат за 400 денари.

Најголем проблем за струмичката библиотека, но и генерално за библиотеките во Македонија, е невраќањето на позајмените книги.

- Тоа е проблем на сите библиотеки во државата, па и во Струмица. Има книги кои не се вратени со години. Едноставно ги молиме граѓаните да не ги фрлаат книгите, туку да ги вратат, а ние нема да ги казниме поради тоа што не ги вратиле на време. Ги имаме нивните членски картончиња, ги бараме, но многу тешко ги наоѓаме, бидејќи ги промениле телефонските броеви. Со тоа ни се намалува книжниот фонд и наместо книгите да бидат изложени во нашите рафтови тие се наоѓаат кај несовесните читатели, додава директорката Тања Гошева.

Таа истакна дека поголем дел од вкупниот број членови се повозрасни граѓани, кои повторно се враќаат на читањето.

Покрај тоа, во последно време чести се посетите од ученици од основите и средните училишта кои се запознаваат со значењето на книгата и библиотекарството.

Деветмина штитеници загинаа во пожар во поправен дом (ВИДЕО)

Најмалку девет лица , меѓу кои и деца загинаа во пожар во привремениот поправен дом за малолетници во бразилскиот град Џојана.

Во пожарот има и десетина повредени . Пожарникарите ги поребаруваат просториите во потрага по повредени или загинати . Од центарот за малолетници нема потврда дали е тоа конечниот број и која е причината за избувнувањето на пожарот утрово околу 9 часот по локално време.

Не е познато ниту колку штитеници имало во центарот , кој се користи за времено сместување на малолетници додека е во тек судската постапка за нив или нивните блиски.

Словенија се врти кон десно – Јанша фаворит на изборите

Поранешниот премиер на Словенија е најголем фаворит на изборите што ќе се одржат на 3 јуни.

Според последните три анкети на десетина дена пред изборите , Словенската демократска партија е фаворит , а според некои дури и убедливо. Јанша за директен противник го има Лука Месец , роден 1987 година , кој е лидер на Левицата. Јанез Јанша , кој во времето кога Месец се родил , бил војник во ЈНА со него се пресметува на твитер. Тој го исмеа доаѓањето на ТВ дуел на Месец со Мерцедес споредувајќи го со ,,неговиот идол Тито , кој имаше 72 Мерцедеси”. Ваквата директна реторика очигледно е добро примена кај Словенците , кои не му замеруваат на Јанша ниту вртењето кон Унгарскиот модел на Виктор Орбан, пишуваат словенечките медиуми.

Тој деновиве му беше гостин на два предизборни митинзи. Второ и трето место на анкетата ги заземаат Социјалдемократите на Дејан Жидан , како и Листа на Марјан Шарц, новооснована партија , која што кон крајот на минатата година дури водеше на анкетите.

Позитивна Словенија на Зоран Јанковиќ потпиша договор за заеднички настап на изборите со Партијата на пензионерите, Десус на Карл Ерјавец , со кого ќе треба да го спречат повторното доаѓање на Јанша на власт.

Експлодираше камион полн со парфеми на автопатот Загреб- Белград (ВИДЕО)

Силна експлозија одекна на автопатот Загреб- Белград во близина на Пеќинци.

Камион со приколка полн со парфеми целосно изгоре во експлозијата на автопатот во правец кон Белград. За среќа возачот на време избегал и е неповрерден. Сообраќајот неколку часа беше во прекин и се формираа километарки колони возила.

Според очевидците , по првата силна експлозија имало и неколку послаби. Не е позната причината за запалувањето на камионот , кој целосно изгоре.

притисни ентер