Авиокомпанија прифатила карта стара скоро 20 години

Американската авиокомпанија „Јунајтед Ерлајнс“ ја прифати како валидна патничката авионска карта стара скоро 20 години.
Џон Вокер од Гринсборо, град во американската сојузна држава Северна Каролина, во јануари во фиока под неговиот кревет, пронашол авионска карта за лет на релација Нешвил-Сакраменто со датум од 31 декември 1998 година, пишува „Индепендент“.

Како што изјави Вокер, картата е купена за патување во Сакраменто на венчавката на деверот, закажана за 2 јануари 1999 година.

Меѓутоа, тој не можел да отиде и побарал картата да му се рефундира.

Од авиокомпанијата му одговориле дека парите за картата не можат да му бидат вратени, но дека може да ја искористи за некој иден лет во истата вредност.

„Одложував бидејќи немав намера никаде да патувам“ – изјави Вокер.

„И потоа целосно заборавив на неа“ – додал тој.

Барајќи нешто под креветот, скоро 20 години подоцна, Вокер ја нашол авионската карта, заедно со писмо од „Јунајтед Ерлајнс“.

Во писмото стоело дека карата може да ја искористи на сите домашни летови “засекогаш“ и одлучил да види дали важи се уште тоа “засекогаш“ и денес.

Иако компанијата прогласила банкрот во 2010 година, од таа компанија му е речено дека, бидејќи неговиот случај е единствен, ќе го признае ваучерот.

Тој се уште чека на ваучер од 378 долари, кој сега вреди 571 долар поради инфлацијата, пишува „Индепендент“.

Ниту фановите не и веруваат на Ники дека е во врска со Еминем (ВИДЕО)

Ники Минаж објави дека е воврска со Еминем , иако популарниот рапер уште молчи.

Ники Минаж на својот Инстаграм објави ивидео во кое рапува дека е во врска со Еминем. Откако е објавена нејзината песна ,, Big Bank” , Ники на Инсаграм го спомна Еминем , по што еден од фановите ја праша дали е бво врска со него.

На тоа Ники одговори потврдно , што предизвика бројни реакции не само кај фановите , туку и во музичкиот свет. Повеќето се скептични и сметаат дека станува збор за рекламен трик за промоција на нејзината нова песна , уште повеќе поради тоа што Еминем не се огласил на оваа вест.  

На аукција најстарите вина на светот – цена и до 20 000 евра

На аукција во Франција утре ќе се најдат три шишиња жолто вино ,,Арбоа” од 1774 година.

Тоа се смета за најстаро сочувано вино на светот.  Аукциската куќа ,, Jura Encheres” по шише проценува дека вредат меѓу 15 000 и 20 000 евра. ,,Експертите во 1994 го дегустирале ова вино и му дале оценка 9,4 од можни 10 поени,рече аукционерот Филип Етјеван пред наддавањето што ќе се одржи утре.

Слични вакви шишиња на аукција во 2011 достигнаа 57 000 евра. Виното  “Vin Jaune” во шишиња од 87 центилитри се произведени од винарот Анатол Версел ,а грозјето е собрано од лозјата што му припаѓале на кралот Луј XVI.

Од тогаш виното е чувано во визба во амлото место Арбоа на границата со Швајцарија. На аукцијата во местото Лон ле Суниер , што се наоѓа во близина на визбата, ќе се продаваат вкупно 102 вина од регионот Арбоа , меѓу кои и од поново производство  , од 1811 година.

Стјуард направи забава за паметење (ВИДЕО)

Стјуард им приреди забава на патниците на Рајан Ер на летот од Џенова до Борнмут.

Стјуардот Паоло , откако со колегите им подели освежување на патниците , на неколку минути пред слетувањето заигра на пената на Бритни Спирс ,,Toxic”.Настапот го почна со соблекување на палтото , а потоа продолжи да игра до крајот на песната. Патниците , пријатно изненадени , го снинмаа невообичаениот настап.

,, Забавата ни ја најавија преку микрофон . Не можев да поверувам . Тоа се моменти што не ги гледаш од прва рака , туку само на интернет. На сите им се допадна , на крајот сите аплаудиравме .”изјави една од патничките.

притисни ентер