НФФ: Интервентен откуп на пченица само ако има потреба и не пред први јули

Интервентен откуп на пченицата да има само ако се утврди дека е потребно и да почнува од 1 јули, кога стартува жетвата, а не порано, да се смени старосната граница за млади земјоделци (наместо 35, да биде 40 години), да се обезбеди еднаква поддршка за овчарите во високите и низинските предели, да има субвенции за системот крава - теле, да се облагородат пасиштата со агромелиоративни мерки и рокот за исплата на земјоделски производи од страна на откупувачите да се намали од 90 на 30 дена, бара Националната федерација на фармери (НФФ).
Овие предлози, според НФФ, треба да влезат во Националната програма за земјоделството и руралниот развој 2018-2022. Веќе му се презентирани на ресорното Министерство и се доставени во писмена форма.

- Исто така сметаме дека, покрај системите за наводнување „капка по капка“, во Националната програма треба да влезат и нови технологии со кои ќе се ублажат негативните ефекти од климатските промени, како што се оросувачите и спринклерите кај овоштарството и лозарството, за заштита од мраз. Предлагаме и мерки за работната рака во сточарството, нова категоризација во Законот за земјоделство и рурален развој каде основен критериум нема да биде само бројот на грла, туку и други критериуми кои влијаат на продуктивноста на фармата зашто, на пример, 20 грла буша не се исто со 20 холштајн симентал, велат од НФФ за МИА.

Во делот на родовата застапеност, НФФ сугерира жените-фармери да добиваат 55 отсто поддршка за инвестицијата, исто како младите, без разлика на возраста. Во однос на административните процедури, пак, предлага календар за исплата на финансиските средства и календар за објава на огласи за мерките за апликации, за да можат земјоделците навреме да ја набават потребната документација.

- Предлагаме и контролата на терен да биде за време на вегетацијата, а не по бербите, решенијата за одобрените апликации, субвенциите и руралната програма да стигнуваат до земјоделците пред исплатата на средствата, а не потоа, субвенционирање на автохтоните раси да биде согласно ФАО - критериумите, како и да се воспостават индикатори за следење на Националната програма и резултатите од нејзиното спроведување,  истакнуваат од НФФ.

Фармерите нудат решенија и за задругите. Сметаат дека е добро да се интензивираат обуките на менаџерите за подобар пласман и постигнување подобри цени.

НФФ оценува дека мерката за ограничување на производството во лозарството „зелена резидба“ не соодведствува со реалната состојба и има потреба да се замени со друга - потикнување на производство на дестилати и други производи со додадена вредност како маџун, суво грозје,..., а осигурувањето на посевите веќе не е интересно за земјоделците поради политиките на осигурителните компании.

- Парите што треба да ги добијат осигурителните компании од  државата доцнат, а тоа потоа им се наплатува на земјоделците, со тужби и блокирање сметки. Затоа го подржуваме воведувањето интервентен фонд за штети од климатски промени, напоменуваат од НФФ./МИА

Руте: Албанија не е можно да ги почне преговорите, а за Македонија се уште има малку простор

Холандскиот премиер Марк Руте пред денешниот состанок на лидерите на земјите – членки на ЕУ рече дека за македонија ,з а разлика од Албанија , има малку простор за почеток на преговорите.

,,Нашата позиција за Албанија е јасно не. Ситуацијата со Македонија е многу подобра отколку кај Албанија. Таа има многу повеќе сработено, но има уште за работа. Мислам дека за Албанија не е можно да ги почне преговори, а за Македонија се уште има малку простор” , рече премиерот на Холандија , марк Руте пред почетокот на денешниот самит во Брисел.

Запалени стотици куќи во меѓунационалните судири во Индонезија (ВИДЕО)

Во повеќенеделните насилни судири меѓу двете индонезискиз аедници се запалени повеќе куќи , соопшти денеска локалната полиција.

Припадниците на двете спротиставени заедници до сега  запалија најмалку 158 куќи, едно училиште и други јавни згради во регионот Северен Пенајам во провинцијата Источен Калимантан, пренесува Ројтерс.

Конфликтот се случил само една недела откако истите заедници се судриле на блиската плажа, при што еден човек бил прободен со нож, а друг е тешко повреден. По нападот, полицијата го уапси убиецот и тројца други за поседување оружје.

„Една недела подоцна, стотина луѓе дојдоа да ги бараат одговорните за смртта на човекот и потоа ги запалија куќите“, рече полицискиот портпарол Аде Јаја Суријана.

„Објаснивме дека ги уапсивме осомничените, но на крајот се случија пожари“, додаде тој.

Точната причина за почетокот на конфликтот сè уште не е позната.

Во Калимантан, или индонезискиот дел на островот Борнео, две етнички групи се судрија во раните 2000-ти, со повеќе жртви.

Министерот Нуредини на Самит за води во Будимпешта се сретна со шефот на дипломатијата, Сијарто

Делегација на Министерството за животна средина и просторно планирање, предводена од министерот Насер Нуредини учествуваше на Самитот за води, кој од од 15 до 17 октомври се одржуваше во Будимпешта, Унгарија. 

Централна тема на овогодинешниот Самит беше препознавање на преземените чекори, кои не се доволни за спречување на ескалација на кризата за вода, како природен ресурс што има огромно влијание на нашата сегашност и иднина.

Во рамките на престојот во Будимпешта, министерот Нуредини оствари повеќе официјални средби на највисоко ниво. На средбата со министерот за надворешни работи на Унгарија, Петар Сијарто се разговараше за поддршката на Унгарија за Македонија за добивање датум за предпристапните преговори, како и за континуирана соработка во областа на заштита на животната средина со особен акцент на управување со води, бидејќи Македонија и Унгарија имаат потпишано меморандум за соработка на полето на управување со води помеѓу Министерството за животна средина и просторно планирање на Македонија и Министерството за рурален развој на Унгарија.

Нуредини се сретна и со постојаниот претставник на Швајцарска Конфедерација во Организација за храна и земјоделие на ОН, Пио Венубст, со кој разговорите беа во насока на значајната поддршка од страна на Швајцарската Конфердерација за заштита на животната средина и управување со водите, како и за проширување на истата. Остварена беше и средба со заменик претседателот на ОН за Води, Олкаи Унвер и регионалниот директор за Југоисточна Европа на Организацијата за храна и земјоделие на ОН, Владимир Рахмањин на која беше презентирана програмската рамка за животна средина и можностите за соработка во овој ресор.

На Самитот за води министерот Нуредини, исто така го посети и Саемот каде што оствари бројни контакти со компании за иновативни еко технологии, се наведува во соопштението од Министерството.

притисни ентер