По аферата „Дизелгејт“ наместо колапс, Волкваген е повторно број еден

Очекувањата за колапс на германскиот автомобилски гигант Volkswagen по мега скандалот “Дизелгејт” не се исполнија.
Концернот, по се изгледа по аферата излезе почист и бележи само рекорди.

Според Bild am Sonntag, цитиран од Reuters, продадени се близу 10,7 милиони автомобили во 2017 година, што повторно ја стави групацијата VW Group на прво место во светот.

Концернот веќе забележа еден рекорд, откако за првпат брендот Volkswagen продаде над 6 милиони. автомобили оваа година.

А со помош на растот на продажбата на Audi и Porsche очекувањата се дека Volkswagen Group ќе има уште еден рекорд: приходи во износ од над 220 милијарди евра (над 264 милијарди долари).

Со ова го подобри рекордот од 2016 година, кога имаше приходи од 217 милијарди евра.

Весникот ги цитира овие бројки, повикувајќи се на интерен извор, а од Волфсбург одбија да дадат коментар на оваа тема. Официјалните параметри се очекуваат на 17 јануари, а финансиските резултати ќе дојдат кон крајот на февруари.

Во 2016, првата целосна година по избувнувањето на “Дизелгејт”, продажбата на групата се зголемија за 3,8% и достигнаа до рекордни 10,3 милиони. Тоа беше потпомогнато од двоцифрениот раст на продажбата во Кина.

Минатиот месец се дозна дека очекувањата на Toyota се во рамки на предвидувањата на 10,35 милиони продадени автомобили.

Тоа се автомобили од марките Toyota, Lexus, Daihatsu и Hino, што е раст од околу 2%.

Предвидувањата на Јапонците за 2018-та се на 10,5 милиони. Досега е добро, но од целата слика најинтересни ќе се резултатите на Renault-Nissan, бидејќи по првите шест месеци на 2017 година

Денес Volkswagen произведува над 60 модели во светот, а најпопуларни се Jetta, Golf, Passat, Polo, а во Кина го продаваат и модел Santana.

Четиригодишно дете си го уби братчето, мислело дека пиштолот е играчка

Четиригодишно дете во Вирџинија случајно си го убило своето две години помладо братче. Пукал во него со пиштол кој мислел дека е играчка, наведува американската полиција.

Тајлер Апонте не дишел кога бил пронајден во својот дом во округот Луиз во Вирџинија со рана од куршум во градите, пренесе „Индепендент“.

Итната помош се обидела да го реанимира двегодишното дете , го однесла во болница но докторите и покрај сите напори не успеале да го спасат малото дете.

Во времето кога се случила оваа трагедија мајката на двете деца била во куќата. Полицијата сега  води истрага за целиот случај.

Фото: Ким повторно гола

Најпознатата американска старлета Ким Кардашијан уште еднаш ги остави своите фанови на социјалните мрежи без текст. Ким на Инстаграм објави фотографија на која е потполно гола.

На овој начин, со провокативна фотка,  популарната старлета ја започна промоцијата на својот нов парфем. Нејзините обожаватели се повеќе од задоволни со новата гола фотка.

Инаку новиот парфем на Ким се вика „ KKW Body“

Форд ГТ продаден за 1,8 милиони долари, продажбата под истрага

Неодамна на една јавна аукција е продаден моќен автомобил Форд ГТ за неверојатни 1 815 000 000 долари, што е цена четири пати повисока од основната цена на овој супер автомобил.

Проблемот е во тоа што првите сопственици на овој модел од лимитираната серија од 2017 година, при купувањето на автомобилот потпишале договор  со Форд дека не смеат да го продаваат автомобилот во првите две години.

Минатата година вакво нешто сторил и познатиот „кечер“ и актер Џон Сина, брзо по купувањето на автомобилот тој го продал по што Форд го тужел за 500 000 долари поради непочитување на условите од договорот.

Актерот одговорил со контра тужба, па сега случајот „се провлекува“ по американските судови.

Минатата недела во Индијанаполис на аукција е продаден уште еден ГТ модел , и сега Форд ја истражува целата оваа ситуација.  

Во прашање е автомобил со сериски број 48 од 250-те  произведени во 2017, со само седум минати километри. Автомобилот е со сребрена боја  црни линии и темен ентериер.

Основата цена на овие супер автомобили од Форд е околу  450 000 долари.

притисни ентер