Пронајдени 250 фигури кои го прикажуваат Христовото раѓање, вредни два милиони евра

Италијанските карабинери пронашле околу 250 рачно изработени фигури од 18 век, кои го прикажуваат раѓањето на Исус Христос, а кои во изминативе неколку години биле украдени од цркови и приватни куќи.
Се проценува дека вредноста на фигурите, изработени во традиционален неаполски стил е преку два милиона евра, иако властите навеле дека нивната уметничка и културна вредност е непроценлива.

Фигурите се претставени на конференцијата за новинари во Рим.

Досега се идентификувани 49 законски власници на статуетките, а преостанатите ќе бидат поверени на една фондација додека не бидат најдени сопствениците, изјави главниот обвинител Изерија Паоло Албано.

Фигурите од Неапол се познати ширум светот по изработката на многу реалистични сцени од раѓањето на Исус, често заземаат голем простор од невните соби во текот на божиќните празници.

Џони Деп ги откажа сите интервјуа со новинарите

Пред неколку дена, слики на кои Џони Деп изгледа многу ослабено, започнаа да кружат околу светот.

Актерот најпознат по улогата на капетанор Џек Спероу од серијалот „Пиратите од Карибите“ имаше бледо лице, блед тен и изгледаше исцрпено.

На улиците на Санкт Петербург и во Хамбург, Џони не можеше да го сокрие својот замор.

За некои ѕвезди, тој е преоптоварен од ритамот на неговата турнеја, а за други, неговата трансформација се должи само на улогата во киното.

Но, стравот од фановите и прашањата на новинарите … на овој актер му беа едноставно премногу! Џони одлучи дека е време да се стави крај на целиот овој театар.

Според „Тајмс магазин“, таткото на Лили-Роуз одбра да ги откаже сите престојни интервјуа! Главната причина? Фактот дека еден германски новинар уште еднаш го покренал прашањето за неговата физичка трансформација и брзо губење на тежината.

 

Нејзиното тверкување е новата Инстаграм сензација (видео)

Таа се вика Јулија Кулченко и е новата Инстаграм сензација.

Младата Јулија има речиси 30 илјади пријатели на Инстаграм и таа бројка секојдневно се зголемува, а причината за наглата популарност е нејзината умешност во тверкувањето.

Што мислите вие за овој начин на танцување?

Најкраткиот и најточниот хороскоп!

Најбитните карактеристики на секој знак може да се опишат со три збора.

Овен: амбициозен, инаетџија  и наметлив

Бик: материјалист, хедонист и циничен

Близнаци: непостојани, забавни и  себични

Рак: премногу емотивни, гурмани и  забавувачи

Лав: нарциси, снобови и лидери

Девица: перфекционисти, креативци и лидери

Вага: неодлучни, конформисти и естети

Шкорпија: темни, сензуални и одмаздољубиви

Стрелец: авантуристи, наивни и егоцентрични

Јарец: бескрупулозни, традиционалисти и упорни

Водолија: непостојани, себични и забавувачи

Риби: сонувачи, деталисти и филозофи

притисни ентер