Поради навреда кралицата после 60 години раскина соработка со компанија

Компанијата „Rigby & Peller” од Лондон ги изгуби привилегиите кај британското кралско семејство откако ја објави автобиографијата на нејзината поранешна сопственичка.
Компанијата, која од 1960 година произведува долна облека за кралицата Елизабета II и другите членови на кралското семејство, ги изгуби привилегиите откако Џун Китон ја објави својата автобиографија под името „Storm in a D-Cup”.

Китон, која за кралицата произведувала градници во шеесеттите и седумдесеттите години, во својата книга открила дека била официјален произведувач на корсети за кралското семејство во време на своите редовни посети на Бакингемската палата.


„Жал ми е што Бакингемската палата тоа го сфати како навреда. Станува збор за симпатична приказна за тоа што се случуваше во мојот живот, но и во мојата работа“ – изјавила 82 годишната Китон.

„Се што напишав во книгата е дека сум отишла таму. Никогаш, со ниту еден збор не сум напишала што правев таму“ – додала таа.

Китон изјави дека одлуката на кралското семејство ја смета за “неверојатна“ и дека веројатно пред објавувањето на книгата требало да ја праша палатата за дозвола, но според неа воопшто не ни помислила дека тоа што го прави било погрешно.

„Толку е вознемирувачки што се случува пред крајот на мојот живот. Но што можам да направам. Не можам да влегувам во конфликт со палатата, ниту тоа го сакам, но тешко е“ – изјавила таа.

Бакингемската палата одбила да ги коментира овие наводи.

Британската асоцијација за кралските повластици наведува дека губењето на статусот на компанијата не е поврзано со објавувањето на биографијата, додавајќи дека секоја година се откажуваат 20 до 40 повластици, кои им се доделуваат на други компании.

Кралските повластици, кои може да ги издадат само кралицата Елизабета II личност, принцот Филип и принцот Чарлс, се доделуваат на компаниите и занаетите кои во претходните пет до седум години за кралското семејство извршиле разни извонредни услуги или го снабдиле со извонредни добра.

Повластиците не се доделуваат на припадници на професии кои имаат врска со банкарство, законот или новинарство.

Во овој момент, кралските повластици ги уживаат околу 800 компании и поединци.

Новозеландската премиерка одбра Маорско име за ќеркичката

Премиерката на Нов Зеланд , Џесинда Ардерн , која се породи во четвртокот на Инстаграм го објави името на бебето.

Ќеркичката ќе се вика Неве Те Ароха , во чест на маорското наследство на Нов Зеланд.37 годишната премиерка  и нејзиниот сопруг , ТВ водителот Кларк Гајфорд заеднички го избрале името .

Неве означува ,, блескава и озарена “ како и ,,снег“ , бидејќи девојчето е родено среде зима и тоа за време на Маорската нова година . Нејзиното второ име Те Ароха значи ,,љубов” на јазикот кој го говорат Маорите.

,,Името Те Ароха го одбравме поради количеството љубов со која го опсипавме бебето и пред да се роди “ ,  објаснува премиерката.Во чест на раѓањето на бебето Симфонискиот оркестар на Нов Зеланд ја сними Брамсовата приспивна песна ,,Cradle song” на јазикот Те Рео Маори, кој го говорат повеќето припадници на домородната заедница на островите на Пацификот.

Ѕвездата на ,,Сексот и градот” ја откри најголемата тајна – ,,Синот ми беше ќерка”

Ѕвездата на серијата ,,Сексот и градот “, Синтија Никсон ја откри неверојатната тајна за нејзиниот 21 годишен син.

Синтија Никсон (52) деновиве на Инстаграм се пофали дека нејзиниот син Самјуел дипломираше , но при тоа откри и еден неверојатен детал. Синот на Синтија се родил како девојче и се викал Саманта.

Со објавата ,Синтија сакала да го одбележи светскиот ден на трансродните лица и да укаже на борбата против нивната дискриминација. Инаку , Синтија го добила Самјуел во брак со поранешниот сопруг Дени Мозес , со кого го има и 15 годишниот син Чарлс.

Тие се разведоа во 2003 година за во 2012 Синтија да се венча со активистката Кристина Марињони. Со Кристина Синтија го доби синот Макс , кој е зачнат од донатор на сперма.

Сообраќајни полицајки во жешки панталони (ВИДЕО)

Сообраќајни полицајки во провокативни панталони го регулираат сообраќајот во Либан со цел да го зголемат бројот на туристи.

Либанските власти за оваа летна сезона подготвија посебна униформа за атрактивните полицајки . Тие во куси и тесни панталони и припиени маички го регулираат сообраќајот со цел да привлечат туристи од регионот.

,,Дури 99 проценти од туристите во медитеранските земји носат куси панталони и не гледам каде е проблемот ако и ние малку ја скусиме униформата .”, изјави градоначалникот на туристичкиот град Бруман , Пјер Акар .

Тој вели дека сака да ја смени црната слика која туристите ја имаат за Либан .

притисни ентер