Книгата на Трамп – 336 страници експлозив кој може да стави крај на неговиот претседателски мандат

Оваа книга има експлозивен набој, бидејќи некои од наводите во неа се навистина скандалозни.
Еве што пишува новинарот Мајкл Вулф во својата книга за Доналд Трамп, насловена “Оган и бес: Белата куќа на Трамп одвнатре”:

Трамп воопшто не сакал да стане претседател и по победата бил не помалку шокиран од своите советници кои сите заедно го сметале за некомпетентен – тоа е само едно од скандалозните тврдења во книгата на Мајкл Волф, која за неколку дена се искачи од 48 449 до највисокото место на најпродаваната книга на Амазон.

Извадоци од книгата беа објавени во голем број западни медиуми, а Доналд Трамп реагираше луто – најмногу на едно обраќање за бркањето на  поранешниот  главен претседателски советник Стив Банон. Ова е состанок што се одржал во јуни 2016 година во Трамп тауер. И кој, според Банон, бил “непатриотски” и “предавнички”. На неа Трамп-помладиот, Џаред Кушнер и Пол Манафорд разговарале со Руси кои нуделе информации за Хилари Клинтон, тврди Вулф во својата книга, цитирајќи го Банон. Адвокатите на претседателот веќе се заканија дека ќе преземат правни дејства против книгата.

Мајкл Волф, за кого некои набљудувачи велат дека е склон кон сензационално пишување, разговарал со повеќе од 200 лица, меѓу кои и самиот Доналд Трамп, Стив Банон и луѓе од “внатрешниот круг” на претседателот. Заедно со тврдења кои можат да имаат сериозни правни и политички последици, 336-те страници на книгата содржат и други, делумно многу зачинета откритија за случувањата во Белата куќа под менаџментот на Трамп.

Сегашниот патник на Белата куќа навистина не сакаше да стане претседател на сите. Волф тврди дека Трамп срамно ги искористил изборите за да ја зголеми својата ТВ-кариера. По победата тој не беше помалку шокиран од неговите советници, кои ги сметаше за неспособни. Трамп првично рекол “ебати работата”, но потоа брзо се увери дека заслужува да биде претседател.

Според Вулф, немало човек кој има да каже добар збор за Трамп. Авторот патем пишува: „Тој не читаше. Дури не ги ни гледаше текстовите. Некои мислеа дека од практична гледна точка тој е лошо образован. Други велеа дека страда од дислексија. Во сите случаи неговата способност да перцепира беше ограничена. Трето, доаѓаме до заклучок дека тој не чита, зашто не му се наметнува тоа. И дека фактички тоа е еден од главните атрибути на популист. Тој беше пост-образуван  – само гледа телевизија. не само што не читаше – тој и не слушаше. Претпочита сам да зборува и се потпираше претежно на сопственото искуство. Нешто повеќе ечеше: Неговата способност за концентрација беше исклучително слаба “.

Вулф ги опишува ќерката на Трамп Иванка ( “глупава како слама”, според Банон) и нејзиниот сопруг Џаред Кушнер како ладнокрвни кариеристи кои користат го Трамп за лични цели. Иванка, која сама сонува  еден ден да стане претседателка, се потсмевала на несмасната фризура на татка си, потпкрепена  со евтиниот препарат “Само за мажи”.

Советникот Кејти Волш рече дека контактот со Трамп е “како да се обидува да разбере што сака детето”. И медиумскиот шеф Руперт Мардок, чија ТВ Фокс беше меѓу најгласните насмевки на Трамп, некогаш го нарекуваше идиотот. Слични изјави Волф им  препишува и на министерот за финансии Мунчин, советник за безбедност Мекмастер и поранешен директор на кабинетот Прибус. Економскиот советник Гери Кун го нарече Трамп “глупав”.

Според Волф, Доналд Трамп се чувствувал несигурен во Белата куќа и често се повлекувал во спалната соба каде што спиел без својата жена Мелани.

„Има три телевизори таму, и персоналот не треба да допира ништо, особено не неговата четка за заби.”

Покрај тоа, Трамп преферирал да јаде главно храна на Мекдоналдс – поради страв дека некој може да го отруе.

Турнејата на „спајс грлс“ неизвесна

Враќањето на „Спајс грлс“ на сцена ќе чини 150 милиони фунти. 

Секоја од девојките ќе добије по 30 милиони фунти, доколку Викторија Бекам се согласи на тоа.

Засега Бекам ја отфрли понудата, па турнејата може да пропадне.

Како што пишуваат медиумите, причините со во изборот на менаџерот, но и во успешната кариера на Викторија.

Сепак девојките веруваат дека Викторија ќе се предомисли и дека во септември ќе имаат настап.

Секси соновник: Дознајте што значат вашите еротски сништа

Еве неколку типични секс соништа и кое е нивното значење:

Барање место за секс

Ако сонувате дека со вашиот партнер барате место за секс, тоа значи дека ви недостасува интимност или дека во вашиот сексуален живот постои монотонија. Ако при вашето трагање чувствувате мачнина, тоа значи дека сте загрижени за иднината на врската.

Секс со непозната личност

Ако сонувате дека имате секс со непозната личност, тоа значи дека во животот ви недостасува возбуда. Вашиот ум ви препорачува да се релаксирате и да бидете спонтани.

Секс со забранета личност

Овие соништа најчесто предизвикуваат голема непријатност кога ќе се разбудите, но овие соништа не ви покажуваат дека и во реалноста посакувате да имате секс со таа личност, туку едноставно дека таа личност ве заинтригирала.

Или дека љубовниот живот моментално ви е досаден, па посакувате да воведете нешто возбудливо.

Секс со бившиот/ата

Овие соништа се прилично чести и се резултат на потсвесното споредување на сегашната врска со претходната. Ако сте сингл, тоа значи дека имате некои неразрешени работи со бившиот партнер.

Секс на јавно место

Овој сон има двојно значење. Првото значење е дека потребно ви е пријателите или некој близок од семејството да го одобри вашиот партнер. Второто значење е дека потајно посакувате и вие да имате некој од квалитетите и способностите на партнерот.

Тројка

Соништата во кои имате секс во тројка најчесто означуваат дека самодовербата ви е намалена и дека нешто ви недостасува во емотивниот живот.

Хомосексуален секс

Соништата за секс со некоја личност од истиот пол воопшто не се ретки. Ако сте жена, тоа значи дека вам ви е потребно повеќе нежност во животот. Ако сте маж, тоа значи дека потребна ви е акција.

Ако сонувате дека изневерувате или ве изневеруваат

Овие соништа ги прикажуваат вашите стравувања дека партнерот ќе ги изгуби емоциите кон вас.

Секс со позната личност

Сонот каде вие имате секс со некоја славна личност најчесто значи, дека во вашиот партнер ги барате идеалните карактеристики кои ги има таа славна личност. Покрај тоа, може да значи дека потајно посакувате луѓето повеќе да ве ценат.

Ако не гледате како изгледа партнерот

Ако лицето на партнерот со кој имате сексуален однос во сонот не се гледа или е матно, тоа значи дека сакате вашите таленти да бидат препознаени и да го покажете својот потенцијал.

Многумина погрешно го полнат мобилниот телефон - ова е правилниот начин!

Нека батеријата на вашиот мобилен телефон подобро работи и подолго трае.

Можете да верувате во ова и не морате, но едно е сигурно – експертите од  Battery University научно докажаа дека ако ги следите овие совети батеријата на телефонот ќе ви трае подолго и ќе го сочува најголемиот дел од својот капацитет и по голем број на полнења.

Според истражувањето кое го објави спомнатата компанија, Литук – јонските и литиум – полимерските батерии, кои најчесто се користат во современите мобилни телефони, уреди и гаџети не се отпорни на „стрес“, а некои од секојдневните навики токму тоа им го прават на батериите – „ги стресираат“. За време на голем стрес батериите губат капацитет и стануваат со пократко оперативно време.

За да подолго имате квалитетна батерија следете ги следните совети:

1.Ако сте ја наполниле батеријата, исклучете ја од полначот – ќе заштедите малку пари кои би ги потрошиле за струја, ќе дадете придонес за зачувување на планетата и батеријата ќе ја изложите на помал стрес

2.Полнете ја батеријата кога ќе стигнете не чекајте да се испразни.

3.Прекинете го полнењето пред да биде 100 отсто наполнета – ќе и учините услуга на батеријата.

4. Не го изложувајте телефон на голема топлина, но ни претеран студ – дури и Apple во iPhone упатството им препорачува на корисниците во текот на полнењето да ја извадат заштитната маска и футрола за да материјата полесно се ослободи од вишокот топлина.

притисни ентер